Regnskabets time efter stormen

Én måned inde i 2022 er antallet af stormskader på Bornholm allerede tårnhøjt. 213 anmeldelser er tikket ind hos Bornholms Brandforsikring, hvor stormen Malik tegner sig for størstedelen.

Stormen skabte mange skader på Bornholm – her en flagstang, der er knækket og faldt ned i en varevogn. (Foto: Presse-fotos.dk)

 

Skaderne er ved at være gjort op efter stormen Malik, som ramte Bornholm den sidste weekend i januar 2022. Hos Bornholms Brandforsikring, der forsikrer en stor del af husstandene og virksomhederne på Bornholm, er antallet af skader en del over det forventede.

Umiddelbart efter stormen forventede selskabet 150 skader til en samlet udgift på 1,5 mio. kr. Men da Bornholms Brand gjorde status fredag den 4. februar, var der anmeldt 197 skader på bygninger til en værdi af 1,4 mio. kr., og det understreger, at der i de fleste tilfælde har været tale om mindre skader.

Travle medarbejdere

”På en uge har vi modtaget tre gange så mange skadeanmeldelser som på en gennemsnitlig uge. Det giver naturligvis en vis travlhed og presset forventes at fortsætte de næste par uger, hvor sagerne skal behandles færdigt, men vi er godt med, fordi medarbejderne har givet den en ekstra skalle for at hjælpe vores kunder hurtigt,” fortæller skadechef Jakob Storm.

Flagstænger og tage

Anmeldelserne drejer sig typisk om skader på drivhuse, tagsten, hegn og flagstænger. Der er dog også et par større sager, hvor tagpap er blæst af tage.

Herudover har enkelte kunder henvendt sig med skader på biler på grund af tagsten, grene og andre genstande, der er blæst ned under stormen. Bornholms Brand har også modtaget et par anmeldelse af flagstænger, som er knækket og væltet ned over bilerne.

Det er ikke kun stormen Malik, som har ført til anmeldelser af stormskader. Faktisk har Bornholms Brandforsikring modtaget ialt 213 anmeldelser af stormskader på bygninger i 2022. Det er det næsthøjeste antal i løbet af de seneste seks år. 2022 tegner derfor til at blive et lidt dyrere storm-år for selskabet. Kunderne behøver dog ikke at frygte prisstigninger på den baggrund, beroliger selskabets direktør, Morten Holten.

 6.000 årligt

Bornholms Brandforsikring A/S modtager årligt omkring 6.000 skadeanmeldelser. I 2021 var udgiften til skaderne over 90 mio. kr.

I skadeafdelingen er ansat fem skadebehandlere, en skadechef og tre taksatorer, som kører ud og ser på skaderne og hjælper kunderne med håndtering af de større og mere komplekse skader.

I alt beskæftiger Bornholms Brandforsikring 35 medarbejdere, som alle er ansat på kontoret i Rønne.

 

 

Du vil måske også synes om

Myte: Du skal kun tage D-vitamin i vinterhalvåret

SUNDHED: Bornholmnyt.dk’s sundhedsekspert, osteopat Philip Brunke Fagralid, skriver i denne måned om det vigtige D-vitamin. Er det rigtigt, man kun skal tage det om vinteren?  Læs artiklen og bliv klogere…   Af Philip Brunke Fagralid D-vitamin er et af de vitaminer, vi ikke rigtig kommer udenom. Det er nødvendigt for

Læs mere »

Tilbage til fortiden…

Skadefryd er et egenskab, der ligger denne signatur uendelig fjernt. Det er så nemt, som det noget forslidt, og lidt for meget, hedder: At se livet i “bagklogskabens ulideligt klare lys…” Så derfor skal det blot her konstateres, at farcen, for det er et for nogle af os, om folkeskolen

Læs mere »

Nye digitale muligheder skal hjælpe med genoptræning

KOMMUNALT: Regionskommunen ønsker at udvide mulighederne for borgere, der er henvist til genoptræning. Kommunen er derfor med i et samarbejde i Kommunernes Landsforening om at udvikle digitale træningsløsninger, der kan foretages i hjemmet   Det skal i fremtiden også være muligt for borgere, der er henvist til genoptræning at foretage

Læs mere »