V: Find arbejdskraft i Hamborg

DEBAT: Udbred kendskabet til ledige jobs på Bornholm  – f.eks. i Hamborg og Amsterdam, foreslår  Heidi Burgedahl (V)

Søg arbejdskraft udenfor landets grænser, f.eks. i Hamborg, foreslår Heidi Burgedahl fra Venstre.

 

I tv-programet “360” onsdag aften kunne man høre, at der fra erhvervet og Destination Bornholm efterlyses to primære elementer omkring udfordringen for at tiltrække udenlandsk arbejdkraft til sæsonarbejde på Bornholm: Det drejer sig om overnatningsmuligheder for tilrejsende arbejdskraft og at udbrede kendskabet i f.eks. Hamburg og Amsterdam om, at der er arbejde at få på Bornholm.

“I Venstre har vi ønsket om at oprette en taskforce, der i princippet ligner den indsats, der gøres i tilflytterservice. Blot med udlandet som målskive,” siger medlem af Erhverv, Bolig og Beskæftigelses udvalget, Heidi Burgedahl (V) og fortsætter:

Kasernen og kollegier

“Der efterlyses boliger til de udefra kommende sæsonarbejdere. Her og nu, mener vi i Venstre det vil være oplagt at se på, hvor der i forvejen står ledige overnatningsmuligheder i højsæsonen. Det kunne være på ungdomskollegier, på Almegårds kaserne, Soldaterhjemmet eller hos Civilforsvaret i Allinge,” foreslår Heidi Burgedahl.

Man kan også se på muligheden for at opstille midlertidige boliger, som formand for Erhverv, Bolig og Beskæftigelses udvalget, Linda Kofoed Persson (DF) nævnte i 360 i TV2Bornholm onsdag aften, tilføjer hun.

Heidi Burgedahl:

“Vi har også øje på muligheder, som den man lavede med overnatning for lufthavnens personale for nogle år siden. Man opsatte “barakker” ved lufthavnen til personalets overnatning. Det vil naturligvis kræve tilladelser, og der kan vi som kommune være med til at sikre den nødvendige udvikling. Vi mener også man bør undersøge muligheden for at udnytte eksisterende bygninger, der ikke er i brug samt muligheden af at udnytte, at skolerne står tomme i højsæsonen.

Alle disse muligheder vil vi gerne have et overblik over. Så vi sammen med erhvervet kan afgøre, hvor vi får mest effekt og hvor vi hurtigt kan skabe overnatnings muligheder for sæsonarbejdere.

Heidi Burgedahl – find arbejdskraft i udlandet

 

Vi er opmærksomme på at dette ikke er den “normale” fremgangsmåde, men vi står også i en unormal situation og med en gigantisk udfordring. Og det skal pointeres at dette er korttids løsninger. På den lange bane skal vi sammen med erhvervet udvikle langtidsholdbare løsninger.

Venstre vil samarbejdet omkring dette og vi ser gerne at arbejdet sættes igang. Hellere idag end imorgen,” slutter Heidi Burgedahl (V)

Du vil måske også synes om

Debat: Intet er gratis – men noget koster ikke penge…

DEBAT: Beslutningen er truffet. Fem biblioteker skal lukke. Vi kan være uenige om prioriteringen og beklage det, der går tabt, men nu skal vi også se fremad. For behovet for lokale mødesteder forsvinder ikke, fordi politikerne har fjernet dem fra budgettet, skriver formanden for de konservative på Bornholm, Peter Svarre Fridolf

Læs mere »

Bibliotekerne: Mener I det med borgerinddragelse?

DEBAT: Nu skal I vise, om I mener det med borgerinddragelse, skriver Torben Kofod Ager, Det Konservative Folkeparti, i dette debatindlæg om bibliotekerne.   Det var positivt at høre formanden for Kultur- og Lokalsamfundsudvalget tilkendegive, at udvalget er klar til at tage fat på arbejdet med de lokale bibliotekstilbud. Det

Læs mere »

Forslag: Bevar bibliotekerne med ny rolle i beredskabet

BIBLIOTEKERNE: Folk & Sikkerhed Bornholm foreslår at undersøge, hvordan de lokale biblioteker kan bevares ved at udvide deres rolle til også at være tryghedspunkter og formidle pålidelig beredskabsinformation.   Initiativet omkring bevarelsen af bibliotekerne har opbakning fra hele Folk & Sikkerhed og kan som led i Bornholms arbejde som frontløber

Læs mere »