TRANSPORT: Nu sker der ændringer for BAT-passagererne

Bornholms nuværende 17 buszoner samles efter planen til én zone søndag 17. januar 2027. BAT vil derfor gradvist udfase brugen af klippekort og Ø-kort, der ikke kan bruges efter denne dato. Klippekort, som er købt i perioden frem til og med den 16. januar 2026, refunderes i op til tre år fra købsdato. Klippekort, som er købt fra den 17. januar 2026 og frem, refunderes til og med den 16. januar 2028.
Ligger buskunder inde med klippekort, som har ubrugte klip, kan de få refunderet dem hos BATs kundesupport fra mandag den 18. januar 2027. På BATs hjemmeside fremgår det, hvordan refunderingen foregår.
Er man buskunde og anvender Ø-kort, er sidste frist for at starte en ny tre måneders periode op den 18. oktober i år. Det er ikke længere muligt at købe hverken seks eller 12-måneders Ø-kort.
Hele øen i to timer
Fra 17. januar 2027 bliver det således:
En enkeltbillet giver ret til at rejse på hele øen og er gyldig i to timer. Billetten kan købes i appen ”Rejsebillet” eller i bussen. I bussen tages der alene imod kontant betaling.
Pendlerkort kan købes i appen ”Rejsebillet” eller i BATs webshop. Pendlerkortet giver ret til rejse på hele øen i kortets gyldighedsperiode. Skolekort kan købes i BATs webshop. Skolekortet giver ejeren af kortet ret til at rejse på hele øen i kortets gyldighedsperiode. Ungdomskort fortsætter uændret. Man kan fortsat rejse på hele øen med dette kort.
De kommende priser fastlægges, når kommunens budget behandles færdigt på kommunalbestyrelsens møde 8. oktober.










