FÆRGEBØVL: Viking-RIK damer i Københavnsserien må melde afbud til eftermiddagens kamp mod FIX i Brønshøj

Bornholmslinjen sejler på grunds af vejret med stærkt ændret sejlplan i dag, og det har medført, at Viking-RIK’s damer i Københavnsserien i fodbold har set sig nødsaget til at melede afbud til eftermiddagens kamp mod Fix, der ellers stod klar i Brønshøj.
“Det er ikke med vores gode vilje at melde afbud i turneringen, da vi udemærket godt ved, hvordan det føles at stå klar med bane, dommer, tilskuere og et ønske om at spille gode fodboldkampe i den turnering der er meldt til i. Men afgangen fra Bornholm kl. 6.30 og blæsevejret som årsag til først at lande på Bornholm igen kl. 01.30, har fået flere spiller til at melde afbud med begrundelse i, at det ikke hænger sammen, når arbejdet kalder søndag morgen. Dertil kommer desværre skader og efterårsferie, der samlet er afgørende for,at det beklageligvis ikke er muligt at stille hold idag”, lyder det fra Christina Bøg-Jensen fra Viking-RIK.
Viking-RIK er pt. placeret på en fjerdeplads i Københavnsserien, der føres af Hvidovre med Nørrebro United og KFUM på de næste pladser.
Vikling-RIK’s næste planlagte kamp skal spilles lørdag 24. oktober kl. 15.30 hjemme på Stadion Nord i Rønne mod Føroyar, der til hverdag holder til på Kløvermarken på Amager. Til det opgør er hjemmeholdet favorit.



