FODBOLD: Viking-RIK’s damer i Københavnsserien leverde en flot indsats, men tabte alligevel trods flot opbakning i Hvidovre

Det blev til en lidt besynderlig fodboldkamp, da Viking-RIK’s damer var på besøg hos Hvidovre IF til en kamp i Københavnsserien.
Bornholmerne kom godt fra start, alligevel bragte HIF sig foran 2-0, inden gæsterne svarede igen og udlignede til 2-2 på mål af Johanne Westh og Alberte Munk.
Flot come-back after de bornholmske piger – mod et hold, der anses for et af de stærkeste i rækken.
Et par dommerkendelser, der gik bornholmerne imod – og så stod det 3-2 til hjemmeholdet. Men Viking-RIK kommer tilbage med et brag af Lea Camilla Bøg-Jensen til 3-3.
Så gik der flere ting imod gæsterne, bl.a. et straffespark til hjemmeholdet, der fik gang i angrebsspillet til resultatet 6-3.
(Fortsættes under billedet)

Og en ærgerlig træner Niclas Jensen, der ikke syntes resultatet afspejlede det reelle styrkeforhold mellem holdene.
Men som til gengæld sendte en tak til et forrygende bornholmsk heppekor bestående af bornholmske piger med bopæl i hovedstaden.
“Det er så meget guld værd med den opbakning,” siger han.
Og stemningen var da også ok på turen hjem, hvor holdet så småt forberedte næste opgør lørdag d. 19. september kl. 15.30 hvor FA 2000 fra Frederiksberg gæster Bornholm.










