Typer på Bornholm – præsten

Fotograf Anders Bentazon har i en årrække haft sine fotos vist i københavnske ugeaviser under navnet “Typer i København”. Nu har han været på Bornholm og Bornholmnyt.dk viser de kommende dage nogle af hans “typer” på Bornholm med hans egen tekst.

Sognepræst Pernille Bolø, Svaneke Kirke. (Foto: Anders Bentzon)

 

“Pernille er den nyeste præst i en række af præster i Svaneke Kirke siden 1300-tallet. Kirken som den står nu er dog ikke den oprindelige – men tårnet er fra 1789.
Pernille er noget yngre…
Der kommer flere bornholmere på bordet de kommende dage…”

Anders Bentzon.

 

Mennesker og miljø

Anders Bentzon er freelance fotograf med menneske- og miljøskildringer som speciale.

Anders  er en fantasifuld reportagefotograf og dokumentarist, der har leveret tusindvis af fotos til aviser og magasiner siden starten af 80´erne.

Derudover arbejder han som fotograf på teatre og gallerier, for musikere og tøjdesignere og har udgivet flere fotobøger. Som kunstfotograf kendes han bl.a for sine “Mycografier” – se dem på hjemmesiden www.foto2.dk.

Temamæssigt er han svær at sætte i bås, men især “den absurde virkelighed” interesserer ham – ligesom det sociale engagement er en væsentlig drivkraft i hans virke, hvilket tydeligt afspejler sig i mange af hans fotografier.

Anders Bentzon har haft flere udstillinger i Danmark. Se også mere til ham på Facebook: https://www.facebook.com/typerikoebenhavn.

Seneste artikler

Fire stærke navne tilføjes til programmet på Wonderfestiwall

MUSIK: Wonderfestiwall udvider endnu en gang programmet frem mod sommeren med Jonah Blacksmith, Infernal, Ozzy og Sira Jovina. De nye navne styrker et allerede markant lineup, og billetsalget peger mod endnu en udsolgt festival med kun 1.500 partoutbilletter tilbage.   Wonderfestiwall udvider programmet med en blanding af nogle af de

Læs mere »

Weekendens gudstjenester

TRO: Bornholmnyt bringer her oversigten over weekendens gudstjenester lørdag 11. og søndag 12. april Lørdag 11. april Levende Kirke Bornholm 14:  Gudstjeneste med Sinead og Daniel Rasmussen, der er præsteaspiranter og med i ledelsen af Næstved Bykirke.. Café Hjerterum åbner efter gudstjenesten. Søndag 12. april Aa Kirke 09.00:  Leni Elgbjørn Hansen. Allinge

Læs mere »

Fra studenterhue til svendebrev

Stand up: Anders Nielsen leverede et flot show med fortællinger fra eget liv – fra studenterhue til svendebrev. Og han havde taget en kendt ven med til sit show… Af Torben Severinsen Fredag aften var mange håndværkere, men også mange andre gæster, mødt op til en god gang stand-up-komedie i

Læs mere »

Du vil måske også synes om

Hvem tabte egentlig valget?

Hvis man var blandt de mange – godt 2,5 mio. mennesker – der fulgte valgets gang i tv på valgaftenen tirsdag 24. marts, så kunne det være svært at finde nogle egentlige tabere af valget. Alle partier indforskriver på valgaftenen en stor folk unge mennesker fra deres ungdomsafdelinger. Det er

Læs mere »

Populær overlæge går på pension

MENNESKER: Bornholms Hospitals vellidte overlæge på medicinsk afdeling, Finn Thomsen Nielsen, er gået på pension efter 40 år som læge. Han huskes blandt andet for at være i øjenhøjde med patienterne.   Af Lene Dam Jørgensen Overlæge Finn Thomsen Nielsen har netop haft sin sidste arbejdsdag på medicinsk afdeling på

Læs mere »

Din sundhed: Det handler også om livsstil…

SUNDHED: Bornholmnyt.dk’s sundhedsekspert, osteopat Philip Brunke Fagralid, afslører det spørgsmål, som de fleste af hans klienter stiller i klinikken…   Af Philip Brunke Fagralid, osteopat “Jeg vil bare finde den præcise årsag…” Dét er noget af det, jeg hører allermest i stolen foran mig. Vi har fået nogle fantastiske muligheder

Læs mere »