Tre nye trafikrekorder på Øresundsbroen

TRAFIK: Øresundsbroen har sat nye trafikrekorder for døgn, weekend og uge – blot ét år efter de seneste topnoteringer.

Nye sommerrekorder er blevet sat på Øresundsbroen. Øresundsbroen

 

Med 37.669 vejpassager blev der sat ny døgnrekord på Øresundsbroen lørdag 25. juli, hvilket er 882 flere passager end den tidligere døgnrekord fra 2025.

“Sommerens nye trafikrekorder er meget glædelige. Stadig flere opdager mulighederne på den anden side af sundet og bruger broen til både oplevelser i nærområdet og rejser ud i verden via Københavns Lufthavn,” siger Linus Eriksson, administrerende direktør for Øresundsbroen. Ud over døgnrekorden blev der også sat nye rekorder for både weekend- og ugetrafikken.

Ekstra stigning
Lørdag 18. juli blev der registreret godt 41.000 passager over Øresundsbroen. Vejtrafikken var da påvirket af planlagte vedligeholdelsesarbejder på jernbanen, hvilket gav en ekstra stigning ud over den allerede stærke sommertrafik. Rekorderne for juli tager derfor udgangspunkt i den efterfølgende weekend, hvor trafikken ikke var påvirket af jernbanearbejdet.

“Hver sommer finjusterer vi arbejdsgange og teknologi for at sikre smidige passager. Takket være engagerede medarbejdere og et velfungerende betalingsanlæg har vi også i år kunnet håndtere sommertrafikken effektivt,” siger Linus Eriksson.

Du vil måske også synes om

Kandis spiller i Smedjen næste år

MUSIK:  Der bliver dømt fest, fællesskab og dansk musikglæde, når “Kandis”gæster Smedjen i Tejn til august næste år.   Den jyske popgruppe Kandis er for længst blevet en institution på den danske musikscene, og til sommer venter en eftermiddag og aften fyldt med de sange, som generationer af danskere har

Læs mere »

Åbent Landbrug på Østre Ellesgård

LANDBRUG: For 31. gang slår landmænd over hele landet stalddøren op. På Bornholm byder Anders og Lone Pedersen på Østre Ellesgård ved Aakirkeby indenfor.   Find røjserne frem, tag store og små i hånden, og få en sjov, hyggelig og lærerig søndag, når Bornholms Landbrug & Fødevarer inviterer til “Åbent

Læs mere »

Nu gør Anna København sødere

ERHVERV: Karamel Kompagniet har – i bogstaveligste forstand  – åbnet en lækker butik i hjertet af København, og det strømmede ind med gratulanter, da der i eftermiddags var reception i den nye butik.   Det strømmede ind med gratulanter, da Anna Knightsbridge og personale kunne byde velkommen i Karamel Kompagniets

Læs mere »