Mads Mathias med jazz-standards og band i Svanekegaarden

MUSIK: Jazzsanger Mads Mathias er klar med nye album – og med jazz-standards i Svanekegaarden onsdag 29. juli

Mads Mathias – til Svanekegaarden

 

Ingen sommer uden skønne musikere  – og slet ikke i 2026, for i år er den anerkendte skandinaviske jazzsanger og saxofonist, Svanekegaardens “egen” Mads Mathias klar med sit kommende album “Just The Way You Are”, der udkommer i august 2026. Og så kommer han til Svanekegaarden onsdag 29. juli kl. 19.30.

For første gang i karrieren dykker han ned i jazzens klassiske repertoire og præsenterer en række personlige fortolkninger af udvalgte standards.

Nye nuancer
Med “Just The Way You Are” udforsker Mads Mathias nye nuancer i sit udtryk og bringer både nærvær, dybde og moderne nordisk sensibilitet til velkendte kompositioner. Resultatet er et album, der både hylder traditionen og giver den et nutidigt præg.

”Jeg har længe ønsket at arbejde med standards, fordi de rummer en tidløshed, man kan spejle sig i igen og igen” fortæller Mads Mathias og fortsætter: ”Og så har målet været ikke at overdekorere numrene, men i stedet lade dem være mere eller mindre som de er.”

Royal Albert Hall
Mads Mathias har bl.a. optrådt i koncertsale som Royal Albert Hall og Royal Festival Hall i London og Den Forbudte By i Beijing, og er desuden ofte solist med Danmarks Radios Big Band. Han har modtaget et utal af priser, bl.a. “Leo Mathisen Prisen”, “’Svend Asmussen Prisen” og Årets Live Act’ ved DMA Jazz.

Han synger og spiller båcem saxofon, trompet og piano. Med til Svaneke medbringer han Peter Rosendal, piano, Pelle von Bülow, guitar, Morten Ankarfeldt, bas og Janus Tempelton på trommer.

Du vil måske også synes om

Teatersucces: Større publikum med omrejsende teater

KULTUR: Bornholms Teaters Solskinsteater samlede i sommer omkring 3.500 publikummer i 15 bornholmske byer og fik 67 pct. flere publikummer med omrejsende teater. En ny evaluering peger på, at samarbejdet med lokale foreninger kan give teatret en ny rolle i lokalsamfundene. Da Bornholms Teater i august sendte forestillingen “Drømmen om

Læs mere »

Bornholm skal være bedre til at transportere krydstogtsgæster rundt på øen

TURISME: Bornholm har forbedret gæsteoplevelsen for øens krydstogtgæster, men der samtidig er potentiale for større geografisk spredning og bredere lokal værdiskabelse. Og et overvældende flertal på øen byder krydstogtsgæsterne velkomne…   En helt ny rapport, udarbejdet af CRT for Rønne Havn og Destination Bornholm, viser styrker og muligheder for forbedringer

Læs mere »

Nu sker der noget i Nexø

BYFORNYELSE: Borgere i Nexø kan nu se frem til den længe ventede fornyelse af byen og havnen.   To lokale entreprenører fra Nexø går nu i gang med at etablere en gang- og opholdsbro, som vil forbinde havnen i Nexø på en helt ny måde. Og byens centrum vil samtidig

Læs mere »