Godt tilbud fra tre københavnske museer

Besøg tre københavnske museer for 90 kr. lyder tilbuddet fra Thorvaldsens Museum, Nikolaj Kunsthal og Københavns Museum, der  tilbyder en særlig rabat, hvis man besøger de tre institutioner indenfor de næste to dage.

Thorvaldsens Museum – besøg det og to andre til særpris…(Foto: Thorvaldsens Museum)

 

Med god afstand og sprit i rigelige mængder er det muligt at besøge tre museer i København til én museumsbillets pris. Sådan lyder tilbuddet fra Thorvaldsens Museum, Københavns Museum og Nikolaj Kunsthal, der alle hører under Kultur- og Fritidsforvaltningen i Københavns Kommune.

Man kan altså komme på hele tre museer for 90 kroner, hvis blot man aflægger dem besøg indenfor de næste to dage. Det er en rabatordning, som kultur- og fritidsborgmester Franciska Rosenkilde bifalder:

”I en verden, der kan opleves mærkelig og i opbrud har vi måske mere end nogensinde før brug for den fordybelse og inspiration, man i helt særlig grad kan opleve på netop vores flotte museer og kulturinstitutioner. Så jeg håber, københavnerne, byens gæster og de, der normalt ikke besøger kulturinstitutionerne, vil nyde godt af det særlige tilbud, som museerne byder ind med her, ” siger hun.

Så hvis nogen fra øen skal over i de kommende dage, så er her et godt tilbud.

Du vil måske også synes om

Debat: Intet er gratis – men noget koster ikke penge…

DEBAT: Beslutningen er truffet. Fem biblioteker skal lukke. Vi kan være uenige om prioriteringen og beklage det, der går tabt, men nu skal vi også se fremad. For behovet for lokale mødesteder forsvinder ikke, fordi politikerne har fjernet dem fra budgettet, skriver formanden for de konservative på Bornholm, Peter Svarre Fridolf

Læs mere »

Bibliotekerne: Mener I det med borgerinddragelse?

DEBAT: Nu skal I vise, om I mener det med borgerinddragelse, skriver Torben Kofod Ager, Det Konservative Folkeparti, i dette debatindlæg om bibliotekerne.   Det var positivt at høre formanden for Kultur- og Lokalsamfundsudvalget tilkendegive, at udvalget er klar til at tage fat på arbejdet med de lokale bibliotekstilbud. Det

Læs mere »

Forslag: Bevar bibliotekerne med ny rolle i beredskabet

BIBLIOTEKERNE: Folk & Sikkerhed Bornholm foreslår at undersøge, hvordan de lokale biblioteker kan bevares ved at udvide deres rolle til også at være tryghedspunkter og formidle pålidelig beredskabsinformation.   Initiativet omkring bevarelsen af bibliotekerne har opbakning fra hele Folk & Sikkerhed og kan som led i Bornholms arbejde som frontløber

Læs mere »