De ældre fortjener en god alderdom

KV21′: Bornholms ældre skal have en god alderdom, hvor vi sikrer deres værdighed og muligheder for at have et aktivt liv, skriver medlem af kommunalbestyrelsen Ole Jensen Rødvig (A) i dette debatindlæg:

Ole Jensen Rødvig (A) – vi skal tænke på de ældre

 

Af Ole Jensen Rødvig

DEBAT: Heldigvis er det langt de fleste, som lever et godt langt liv uden sygdom, men en del er også slidte af et langt liv, med hårdt arbejde og dem skal vi tage os godt af, det fortjener de.

Heldigvis er der mange, der gerne bruger deres fritid som besøgsven, cykelpilot på plejecentrene, eller i f.eks. ordningen med telefonstjernen, hvor man giver et tryghedsopkald hver morgen, jeg glæder mig over, at der findes mennesker som dem.

Flere bofællesskaber

Vi skal have flere bofællesskaber for ældre, jeg tror at det både er efterspurgt og noget, vi skal sætte meget mere fokus på, når vi taler med boligselskaber, om at bygge nyt på Bornholm. Det vil også give mere fællesskab og modvirke ensomhed.

Jeg er glad for, at vi har bevaret klippekortene på vores plejecentre og i ældreplejen. Det giver vores ældre medborgere mulighed for at få hjælp til oplevelser og en tur til frisøren, hvis det er det, der foretrækkes.

Godt arbejdsmiljø 

Vi har prøvet at give de ansatte i hjemmeplejen nye og bedre lokaler, vi har renoveret i Åkirkeby, Østermarie har fået nye lokaler og nu skal vi i gang med Tejn, jeg håber at det er med til at skabe et godt arbejdsmiljø, så vi kan passe godt på vores medarbejdere. Vi må heller ikke glemme de medarbejdere, der arbejder på plejehjemmene, de gør et stort stykke arbejde hver eneste dag.

 

Du vil måske også synes om

Debat: Intet er gratis – men noget koster ikke penge…

DEBAT: Beslutningen er truffet. Fem biblioteker skal lukke. Vi kan være uenige om prioriteringen og beklage det, der går tabt, men nu skal vi også se fremad. For behovet for lokale mødesteder forsvinder ikke, fordi politikerne har fjernet dem fra budgettet, skriver formanden for de konservative på Bornholm, Peter Svarre Fridolf

Læs mere »

Bibliotekerne: Mener I det med borgerinddragelse?

DEBAT: Nu skal I vise, om I mener det med borgerinddragelse, skriver Torben Kofod Ager, Det Konservative Folkeparti, i dette debatindlæg om bibliotekerne.   Det var positivt at høre formanden for Kultur- og Lokalsamfundsudvalget tilkendegive, at udvalget er klar til at tage fat på arbejdet med de lokale bibliotekstilbud. Det

Læs mere »

Forslag: Bevar bibliotekerne med ny rolle i beredskabet

BIBLIOTEKERNE: Folk & Sikkerhed Bornholm foreslår at undersøge, hvordan de lokale biblioteker kan bevares ved at udvide deres rolle til også at være tryghedspunkter og formidle pålidelig beredskabsinformation.   Initiativet omkring bevarelsen af bibliotekerne har opbakning fra hele Folk & Sikkerhed og kan som led i Bornholms arbejde som frontløber

Læs mere »