Bornholmsk dominans ved DM i minigolf i Rønne

MINIGOLF: Det sidste slag er slået ved DM på beton i Rønne, som blev holdt hos Juhls Minigolf, og årets danske mestre er fundet efter to dages intens

konkurrence.

Helle Sereme, Rønne:  Dansk mester – igen

 

Bornholmske spillere satte et markant aftryk på mesterskabet med medaljer i størstedelen af rækkerne og flere danske mestre på hjemmebanen hos Juhls Minigolf i Rønne.

Årets DM blev samtidig præget af stærke præstationer på tværs af rækkerne, hvor både Simon Junker, Tantogårdens BGK (Sverige) , og Helle Seremet, Minigolf Klubben Rønne, viste høj klasse og sikrede sig sejren i deres rækker samt DIF-guld.

Helle er nu dansk mester for fjerde gang, kan også kalde sig Nordisk Mester efter at have vundet NM i Letland sidste år – og er også udtaget til landsholdet, der skal til VM i Portugal senere i år.

Næste generation markerer sig
Samtidig gjorde flere unge spillere sig bemærket.

Blot 12-årige Eliaz Sinnet, Minigolf Klub Putter Team Odense, vandt minijuniordrenge og tog sine første stormesterpoint – samtidig med at han spillede sig helt op blandt de bedste herrer.

Også 15-årige Julie Winther, Minigolf Klub Aarhus, leverede en stærk præstation med sejr i juniordamer og viste, at hun allerede er med helt fremme i toppen af dansk minigolf.

Medaljetagere

Herrer
1. Simon Junker, Tantogårdens BGK
2. Brian Nielsen, Minigolf Klubben Rønne
3. Nickolaj Andersen, Minigolf Klub Aarhus
Damer
1. Helle Seremet, Minigolf Klubben Rønne
2. Pia P. M. Madsen, Minigolf Klub Aarhus
3. Tina Nielsen, Minigolf Klubben Rønne
Seniorherrer
1. Claus Hørup-Pelsen, Minigolf Klubben Rønne
2. Leif Nielsen, Minigolf Klubben Rønne
3. Leif Meitilberg, Galten-Skovby Minigolf Klub
Veterandamer
1. Hanne Reimich, Minigolf Klubben Rønne
2. Birthe Sterup, Minigolf Klubben Rønne
3. Ingerlise Pedersen, Minigolf Klubben Rønne
Veteranherrer
1. Preben Pihl, Minigolf Klubben Rønne
2. Helmund Thisen, Minigolf Klubben Rønne
3. Benny Marker, Minigolf Klubben Rønne
Juniordamer
1. Julie Winther, Minigolf Klub Aarhus
2. Josephine Palm, Minigolfklub Putter Team Odense
3. Maya Sinnet, Minigolfklub Putter Team Odense
Minijuniordrenge
1. Eliaz Sinnet, Minigolfklub Putter Team Odense
2. Silas Lundbæk, Minigolfklub Putter Team OdenseMixpar
1. Allan Schwab, Aalborg Minigolf Klub og Helle Seremet, Minigolf Klubben Rønne
2. Ingerlise Pedersen og Brian Nielsen, Minigolf Klubben Rønne
3. Hanne Reimich og Helmund Thisen, Minigolf Klubben Rønne
Mixpar
1. Allan Schwab, Aalborg Minigolf Klub og Helle Seremet, Minigolf Klubben Rønne
2. Ingerlise Pedersen og Brian Nielsen, Minigolf Klubben Rønne
3. Hanne Reimich og Helmund Thisen, Minigolf Klubben Rønne

DM på beton i Rønne blev arrangeret af Dansk Minigolf Union i samarbejde med Minigolf Klubben Rønne.

Læs i morgen: Helle Seremet: Kærlighed fik mig i gang med mini-golf!

Du vil måske også synes om

For 56. gang: Klar til Almindingsløbet

MOTION: Lørdag 19. september afvikles årets Almindingsløb og -Walk, og der forventes 400 delttagere. Almindingsløbet, der løbes lørdag 19. september, gennemføres i år for 56. gang – så det er det løb, der har været løbet længst tid på Bornholm uden pauser. Forbilledet var i sin tid Eremitageløbet i Dyrehaven

Læs mere »

Nederlag i Hvidovre trods fantastisk opbakning

FODBOLD: Viking-RIK’s damer i Københavnsserien leverde en flot indsats, men tabte alligevel trods flot opbakning i Hvidovre   Det blev til en lidt besynderlig fodboldkamp, da Viking-RIK’s damer var på besøg hos Hvidovre IF til en kamp i Københavnsserien. Bornholmerne kom godt fra start, alligevel bragte HIF sig foran 2-0,

Læs mere »

Seje: Ny overbevisende sejr til bornholmske drenge

FODBOLD: På en lun efterårsdag tog Elite Bornholms U16-drenge imod Boldklubben Stefan fra København, og endnu en gang leverede holdet en suveræn indsats i en fejende flot 6-0 sejr. Også sejr til U14 drengene.   Til trods for afbud fra flere faste spillere viste samtlige spillere stor kvalitet, engagement og

Læs mere »