Balkan-varme i Svaneke

MUSIK: Fredag aften i Svanekegaarden var en musikalsk oplevelse præget af Balkan-varme og energi, da Bjonko Stosic og band indtog scenen med unik balkanbeat.

Bjonko Stosic med band. (Foto: Annika Agerskov Pedersen)

 

Af Annika Agerskov Pedersen

Trods at være født og opvokset i København bragte Bjonko Stosic med sig mere end to årtiers erfaring med vild balkanbeats til Bornholm.

Hans musik, der fusionerer den traditionelle folkemusik fra Balkan med nutidens mainstream-genrer, skabte en mindeværdig oplevelse.

Bjonko Stosic viste sig som en Balkanbeat-kunstner, der formåede at fange det bedste fra både Balkan og Danmark i sin optræden. Publikum blev revet med af varmen fra musik og den forfriskende fusion af kulturer. Dansen gik løs på gulvet, da de rytmiske toner fyldte rummet, og gæsterne lod sig forføre af den medrivende energi, der passede perfekt til junis sommervarme.

 

Du vil måske også synes om

Skolen: Højt fravær på Bornholm

SKOLEN: En ny analyse fra tænketanken CEPOS placerer Bornholm i den alvorlige ende, når det gælder fravær i folkeskolen. Af Lene Dam Jørgensen Bornholm ligger ifølge en ny analyse fra tænketanken CEPOS i top, hvad angår fravær i skolen. I skoleåret 2024/2025 var elevfraværet på landsplan i folkeskolerne på 7,4

Læs mere »

Badning frarådes ved Hasle Havnebad

ADVARER: Bornholms Regionskommune har modtaget de seneste badevandsprøvesvar for Hasle Havnebad, som viser et forhøjet indhold af E.coli og intestinale enterokokker.   På grund af de forhøjede værdier i vandet ved Hasle Havnebad er der en potentiel sundhedsrisiko ved at opholde sig i vandet. Bornholms Regionskommune fraråder derfor al badning,

Læs mere »

Bornholmske fodboldtalenter sejrede overalt

Fodbold: Det blev en meget flot fodbold-weekend for de bornholmske fodboldtalenter, der vandt både hjemme og ude Det blev til en meget flot fodbold weekend for de bornholmske fodboldtalenter: Både Elite Bornholms U16-piger samt U14 og U16-drengene fik flotte sejre. U16-pigerne fik en ny sejr, som de dog måtte slide

Læs mere »