Affaldssortering nu også tilgængeligt for blinde og svagsynede

AFFALD: Siden 1. oktober har alle skulle sortere deres affald i de respektive affaldsbeholdere, og det er nu også muligt for personer med stærkt nedsat syn og blindhed.

 

Det glæder Dansk Blindesamfund på Bornholm, at affaldssortering nu også bliver tilgængeligt for blinde og svageseende.

Formand Kim Jacobsen siger:

”Vi har fra start været i en konstruktiv dialog med BOFA, således at personer med stærkt nedsat syn eller blindhed også kan sortere deres affald.” fortæller han og han forsætter:

”Vi er jo alle interesserede i, at kunne gøre vores til at affaldssorteringen bliver en succes, og tilfredsheden er jo størst hvis man selv kan sortere sit affald, selvom man er blind, eller svagsynet”.

Samarbejdet med BOFA har nu ført til, at man igennem Dansk Blindesamfund på Bornholm kan få nogle taktile affaldspiktogrammer, der er til at føle på. Man kan her både mærke symbolerne og teksten, (både den almindelige tekst og punktskrift.

”Ja, vi kommer endda ud og tager en snak med den enkelte og hjælper til med at montere de synsvenlige piktogrammer”, slutter formanden.

Seneste artikler

Vild metal-fest i Rønne

MUSIK: Lørdag blev første udgave af Klippenhell holdt i samarbejde mellem Musikhuzet Bornholm og Rotnakult – Musikhuzets frivillige metalbookinggruppe – og festivalen blev en stor succes med masser af glade gæster, tung musik og fantastisk stemning hele dagen.   Publikum kunne opleve seks intense koncerter fordelt mellem Musikhuzet og Raschs

Læs mere »

Ingen jul eller påske – uden pinsen…

Jeg har altid været så glad for at se andres billeder. Måske stammer det fra min tid i Nigeria – langt væk fra familie og venner i Danmark. Vi delte hinandens glæder og sorger. Der deles også mange billeder på Facebook. Billeder fra skønne ferier og rejser til fremmede lande.

Læs mere »

Dansk Erhverv er bekymret over danske skoleelevers dårlige karakterer

UNDERVISNING: Karaktererne ved de obligatoriske prøver i 9. klasse viser en tydelig forskydning: Færre elever får de højeste karakterer, mens flere ender i den lave del af karakterskalaen. Dansk Erhverv kalder på handling.   Dansk Erhverv har undersøgt udviklingen siden 2019 i de bundne prøver i 9. klasse med fokus

Læs mere »

Du vil måske også synes om

Melodi Grand Prix – større, men bedre?

Hånden på hjertet: Jeg så kun Europæisk Melodi Grand Prix fra Wien forleden, fordi Danmark deltog. Og jeg vil godt være hudløs ærlig: Jeg kunne stort set ikke kende forskel på melodierne eller scenografien  – omend fantasifuld  – så utroligt ensartet – og få timer efter transmissionen kunne jeg slet

Læs mere »

Hvem tabte egentlig valget?

Hvis man var blandt de mange – godt 2,5 mio. mennesker – der fulgte valgets gang i tv på valgaftenen tirsdag 24. marts, så kunne det være svært at finde nogle egentlige tabere af valget. Alle partier indforskriver på valgaftenen en stor folk unge mennesker fra deres ungdomsafdelinger. Det er

Læs mere »