Smag på rosévine i Aarsdale

VINE: Hyggeligt arrangement i Aarsdale i dag kl. 17, hvor Ole Fabricius kommer forbi med nogle af sine fine rosévine

Ole Fabricius – hyggetimer med rosévine.

 

Hvis man er blandt det stigende antal danskere, der kan lide et køligt glas rosévin, og hvis man befinder sig i nærheden af idylliske Aarsdale, så var det måske en idé at kigge indenfor hos “Paa Hawn” i dag mellem kl. 17 og 19.

Her kan man træffe vinmanden Ole Fabricius, der driver et lille, men godt, vinfirma  “Amfora Vin”, som han selv betegner som en garageimport – drevet af lyst og kærlighed til god vin.

Ole ved en masse om rosévine og medbringer nogle gode flasker fra bl.a. Toscana og Sydfrankrig, som man kan købe i glas – og måske senere ligefrem en hel flaske, hvis vinen falder i smag.

(Fortsættes under billedet)

Ole fortæller, at han selv foretrækker at drikke et glas rosé, hvor vinen skal være mellem otte og ti grader. Det kunne f.eks. være en idé at stille den i køleskab en halv times tid, før den skal drikkes.

Men det er naturligvis smag og behag. En kendsgerning er det, at rosévin, der tidligere var noget, som vineksperter rynkede lidt på næsen af, nu er anerkendt af de fleste – og i alt fald meget populær blandt forbrugerne. Forbruget af rosévine i Danmark er tredoblet i de senere år. Det kan man se alene i de bornholmske supermarkeder, hvor rosévinene breder sig mere og mere på bekostning af de hvide og røde.

 

 

 

Du vil måske også synes om

Badeforbud ved Arnager ophævet

BADNING: Badefrarådning ophævet ved Arnager Bugt, vest for Arnager Havn Bornholms Regionskommune ophæver frarådelsen af badning ved Arnager Bugt, vest for Arnager Havn, efter de seneste vandprøver viser fine resultater. Kommunen har modtaget svaret på de seneste vandprøver, som viser, at der ikke længere er et forhøjet indhold af tarmbakterier

Læs mere »

Her er beviset: Bornholm er solskinsøen

KLIMA: Bornholm lander på en førsteplads blandt landets 98 kommuner, når det gælder solskinstimer. Det viser en opgørelse foretaget af 1KOMMA5°.   Fra 2024 til 2025 er mængden af solskinstimer steget kraftigt på tværs af hele landet. I Bornholm skinnede solen i alt 2.127,0 timer i løbet af 2025. Det

Læs mere »

Landskabsmalerier og “skattejagt” på Gudhjem Museum

KUNST: Årets to sidste udstillinger på Gudhjem Museum afsløres ved fernisering lørdag 29. august.   Der er tale om to meget forskellige udstillinger, hvor alle værker er skabt til netop disse udstillinger, når Gudhjem Museum løfter sløret for årets to sidste udstillinger ved en fernisering lørdag 29. august kl. 14.

Læs mere »