MOTION: Etape Bornholm har nu over 2.000 deltagere – og Bornholm Rundt på Cykel er meget tæt på udsolgt.

“Det er gået forrygende med tilmeldingen til Etape Bornholm i år. Vi er nu nået til 2.000 deltagere på en af de fulde etaper – og foruden det, er der foreløbigt tilmeldt 100 deltagere på enkeltdags-etaperene. Fulde etaper er dem, der løber fem-dages etapen eller en af de tre tre-dages etaper, der er for 60+, ungdom- eller børneklassen.”
Sådan lyder det fra Claus Clausen fra Viking Atletik, der fortsætter:
“Tilmeldingen på nuværende tidspunkt ligger over 700 løbere foran sidste års tal på samme tid. Så interessen er meget stor.”
Atter fremgang
Claus Clausen fortæller, at i 2025 var der i alt tilmeldt 2.040 deltagere på en af de fulde etaper. Et tal der vil blive overgået med længder i år:
“Det er skønt, vi igen er oppe på tidligere tiders deltagertal. For ca. 10 år siden var der 2.400 deltagere på de fulde etaper. Men så ramte der en afmatning med stille og rolig tilbagegang. Der var igen positive tendenser til 2020 udgaven, men så ved vi jo alle, hvad der skete.”
Det har været svært at få økonomi i etapeløbet i siden 2021, da deltagertallet ganske enkelt var for lavt. Claus Clausen:
“Men vi er nu glade for, at vi holdt fanen høj og fået løbet det i gang igen.
Også mange til cykelløb
Der er i skrivende stund tilmeldt 1.958 ryttere til Bornholm Rundt på Cykel, der køres søndag 23. august. Så der er bare 42 pladser tilbage. Så lukkes for tilmeldingen.
For både Etape Bornholms og Bornholm Rundt på Cykels vedkommende, så er langt de fleste deltagere tilrejsende, så også store dele af restaurations- og turistbranche har glæde af arrangementet.










