En på hatten til Rønne IK

Rønne IK tabte med hele 0-8 til B.1903 – ungt Rønne-mandskab kunne ikke hamle op med teknisk bedre hjemmehold

Et ungt hold fra RIK tabte med hele 0-8 til B.1903. (Arkivfoto: Torben Ager)

 

Et ungt mandskab fra Rønne IK fik en ordentlig en på hatten i udekampen mod B.1903. RIK var ellers på tredjepladsen inden sidste runde af Top 4-slutspillet om oprykning til Danmarksserien.

Ifølge Tv2/Bornholm kunne hjemmeholdet fra Gentofte overhale RIK i tabellen med en sejr og slutte netop på tredjepladsen. Det lod B.1903 sig ikke sige to gange og vandt altså med hele 8-0.

I en kamp, der begyndte rimeligt for RIK, måtte cheftræner Mathias Jensen erkende, at et teknisk overlegent B.1903-mandskab var for stor en mundfuld for hans unge spillere, mens mere erfarne Rønne-spillere som Chriss Jacobsen og veteranen Admir Muric sad ude på bænken.

Men nu fik de unge spillere lidt erfaring at tage med hjem – mens vinderen af Københavnsserien, Husum, rykker op i Danmarksserien. Rønne slutter som nummer fire i årets KS.

Du vil måske også synes om

Landstræner Thomas Stavngaard gæster Bornholm

Badminton: Øens klubber er ved at være klar til sæsonstart. DGI Bornholm tilbyder en unik mulighed for at få det bedste optakt. Landstræner Thomas Stavngaard gæster lørdag Bornholm, for at træne øens ældste ungdomsspillere samt seniorspillere.   Landstræner i badminton, Thomas Stavngaard, der lige er kommet hjem fra VM i

Læs mere »

Bornholmske fodboldtalenter sejrede overalt

Fodbold: Det blev en meget flot fodbold-weekend for de bornholmske fodboldtalenter, der vandt både hjemme og ude Det blev til en meget flot fodbold weekend for de bornholmske fodboldtalenter: Både Elite Bornholms U16-piger samt U14 og U16-drengene fik flotte sejre. U16-pigerne fik en ny sejr, som de dog måtte slide

Læs mere »

Drømmestart for talentfuldt fodboldhold

SÆSONPREMIERE: : Elite Bornholms U16-piger fejede hjemmeholdet Dragør ud af banen med flot sejr på 1-5 På et flot, mørkegrønt græstæppe – og med Københavns Lufthavns fascinerende strøm af lettende fly som kulisse, tog Elite Bornholms U16 piger hul på livet i Øst Liga 2 – og det blev med

Læs mere »