FODBOLD: Tre advarsler og et mandskab i undertal var mere end et ellers godt kæmpende hold fra Rønne kunne klare – og så tabte Viking/RIK med 5-1 i Rødovre – også stort nederlag til NB Bornholm.

Der var truende. mørke skyer på himlen i Rødovre lørdag eftermiddag, da Viking/RIK’s hold i Københavnsserien mødte frem for at møde hjemmeholdet fra Rødovre. Og desværre kom der ikke lysere tider i den københavnske forstad – hverken på himlen eller på banen, for Viking/RIK tabte 5-1 – og nedrykningen truer fortsat.
Meget karakteristisk var træneren for FB til stede – for det er netop FB, der er den eneste redning for Viking/RIK, hvis nedrykning skal undgås. Hvis holdet ellers kan holde Husum Boldklub stangen og ikke bliver overhalet af den. FB-træneren var dog mere interesseret i at studere den kommende modstander fra Rødovre, for også FB hænger som nævnt med en vis legemsdel i vandskorpen.
(Fortsættes under billedet)
Rødovre bragte sig ret hurtigt foran med både 1-0 og 2-0, men en reducering før pausen til 2-1 gav et lille håb. Og bornholmerne spillede slet ikke dårligt, og fightede indædt. Men tre advarsler gav også tre udvisninger a 10 minutter – og i de perioder udnyttede Rødovre mulighederne og vandt kampen sikkert 5-1.
(Fortsættes under billedet)
Det bliver ikke nemt for Viking/Rønne at undgå nedrykning nu. Der kommer mere vished om dette lørdag 25. april, hvor holdet tager imod Frem’s andethold hjemme i Rønne. Seriens absolutte bundhold. En kamp, der ganske enkelt skal vindes. Kampen spilles kl. 15.30.
Også nederlag til Nexø
Det gik ikke meget bedre for det andet bornholmske hold i Københavnsserien. Ganske vist er NB Bornholm fra Nexø endnu på seriens andenplads, men lørdag blev det til et stort nederlag på hele 4-0 til Vigerslev. Hjemmeholdet er ikke et af rækkens bedste hold, så det er et temmeligt foruroligende nederlag.
Der er krig på kniven i toppen af Københavnsserien, hvor B.1908, NB Bornholm og Fremad Valby slås om oprykning til Danmarksserien.
NB Bornholm møder Husum Boldklub på udebane lørdag 25. april i Husumparken, og det opgør skal vindes, hvis NB Bornholm fortsat skal gøre sig gældende i kampen om oprykning. Husum er et af rækkens absolutte bundhold.
Stillingen i KS
B.1908 36
NB Bornholm 35
Fremad V. 35
Sundby 2 34
FA 2000 2 33
Vigerslev 32
Kastrup 30
Union 24
Rødovre 22
Amager FF 21
FB 14
Viking/RIK 14
Husum 13
Frem 2 10







