Unge stjerner på scenen i Rønne

MUSIK: Fredag aften var der “MGP Allstars 2023” i Musikhuzet. Og Musikhuzet præsenterede tre af deltagerne fra showet. Sophia, Gustav & Magne, og Dysseband.

MGP Allstars 2023 i Rønne. (Foto: Jesper Møller / Musikhuzet)

Af Torben Severinsen

Bifaldet fra de mange forventningsfulde børn og deres forældre ville ingen ende tage, da de unge stjerner kom på scenen i aftes i Rønne. Alle kunstnere fremførte tre numre.

Efter fællessangen med MGP Allstarts 202, kom første band på scenen. Det var Dysseband, der bl.a.  fremførte sange “På tur”, der handler om at man skal på tur og give den gas.

Gustav og Magne blev nr. to i finalen med sangen “Gi dem til mig”, og selvfølgelig fik det bornholmske publikum den som det ene nummer. En sang hvor de drømmer om at have flere penge  – og købe det, man har lyst til.

(Fortsættes under billedet)

Sophia – populær blandt børn på Bornholm

 

Sophia på 12 år blev en suveræn vinder af finalen i Arena Næstved, og jublen ville ingen ende tage, da hun kom på scenen som den sidste deltager. Størst jubel kom da Sophia fremførte sin vindersang “Det banker”

Mødte solisterne
Under showet var der små konkurrencer, og efter ekstranummeret var der mulighed for at møde solisterne, få autografer og få taget en selfie på scenen. En mulighed mange børn benyttede sig af. Efter at have danset, hoppet, sunget, og givet basarm, var det nogle trætte, men glade børn, der forlod Musikhuzet.

Du vil måske også synes om

Børn fik skøn dag i Middelaldercentret

BØRN: SportsCar Bornholm donerede sidste år 90.000 kr til Bornholms Hospitals børneafdeling. Forleden var børnene til et forrygende arrangement på Bornholms Middelaldercenter   SportCar Bornholm donerede sidste år 90.000 kroner, som skulle gå til arrangement for børn, der har en tilknytning til Bornholms Hospital, deres søskende og forældre. Hospitals børneafdeling

Læs mere »

Landbrugspolitik: Landmænd valfarter til stormøde

Landbrug: Knapt 3.000 har foreløbigt meldt sig til Landbrug & Fødevarers stormøde om regeringens landbrugspolitik.   Landbrug & Fødevarers stormøde for landmænd og fødevarevirksomheder på mandag bliver i et tætpakket Odense Congress Center. Torsdag middag nærmer tilmeldingerne sig 3.000. Det betyder, at stormødet nu flyttes fra en lokation til en

Læs mere »

14-årig kørte på hurtig knallert – lidt for hurtig…

POLITI: Man skal huske at have tingene i orden – også, når man kører på knallert. Det måtte både en 29-årig mand og en 14-årig dreng sande i går: Tirsdag ved middagstid blev en 14-årig dreng fra København stoppet på en knallert på Zahrtmannsvej i Rønne. Drengen blev herefter sigtet

Læs mere »