TV2 Bornholm er med til at udvikle musiklivet på øen

MUSIK: Et tæt samarbejde mellem Musikhuzet Bornholm og TV2 Bornholm har gennem en lang årrække dannet grundlaget for udvikling – og dermed store kulturoplevelser for Musikhuzets publikum, lyder det fra TV2 Bornholm, der med øvrige lokale TV2-stationer er er truet af lukning.

Musikhuzet i Rønne. Uden TV2 Bornholm vil det mangle en god støtte, mener stationen.

 

Da et udvalg under Kulturministeriet i efteråret udsendte en rapport, hvori bl.a. fremgik, at TV2’s lokale tv-stastioner, herunder TV2 Bornholm, muligvis anbefales lukkede og i stedet samles centralt, blev det naturligvis mødt med noget af et chok. Hvorvidt det bliver en realitet vil vise sig i indeværende år, hvor forhandlingerne om de lokale TV 2-stationers fremtid skal i gang.

Men uden en lokal TV-station på Bornholm vil kulturlivet mangle en god støtte, lyder det nu:

Nærværet af et lokalt tv-medie, som kender Bornholm og ikke mindst kulturlivet, har været afgørende for, at Musikhuzet og husets aktiviteter er en tydelig del af bornholmernes kultur-dna, fortæller TV2 Bornholm selv:

Mødt med skepsis
Derfor blev nyheden om, at der overvejes nye modeller for modernisering af TV2-regionerne i starten af december måned sidste år da også modtaget med en vis portion skepsis. For uden det TV2 Bornholm, som vi kender det i dag, hvad skal der så ske med dækningen af f.eks. koncertrækken “Udenfor Sæsonen”? Eller den lange række af koncerter og kunstneriske forløb, som TV2 Bornholm optager i Musikhuzet – ikke mindst siden der blev investeret i tekniske installationer, som netop muliggør professionelle tv-produktioner?

TV2 Bornholm holder desuden et vågent øje med talentudviklingen på den rytmiske scene og giver plads og dækning til nye artister og bands – blandt andet i et samarbejde med Tunes of Tomorrow, men også gennem tv-produktioner som Bootcamp, hvor unge, bornholmske musiktalenter var igennem et udviklingsforløb.

Et godt eksempel
Og så har den lokale tv-station involveret sig en række musikevents, ofte med Musikhuzet som samarbejdspartner. Sound of Summer, som var et post-corona tiltag, er et godt eksempel på en aktivitet, hvor nyhedsformidling, public service og musik smeltede sammen og blev til både godt TV og fed musik.

I dagligdagen på Musikhuzet er samarbejdet med en lokal tv-station altid relevant:

”Som regionalt spillested og kulturinstitution er det altid gavnligt at have dialog med øens medier om alt fra ombygning af baren til ny, grafisk identitet og nye måder at møde vores publikum på. Vi er i løbende dialog med TV2 Bornholm om at udvikle nye formater, så både vi og de kommunikerer på en relevant måde til vores publikum”, fortæller John Blicher Madsen, Spillestedsleder i Musikhuzet.

God sparringspartner
John fortsætter: ”For Musikhuzet, og kulturlivet generelt på Bornholm, er TV2 Bornholm en uvurderlig samarbejdspartner, og det kræver et stærkt lokalt forankret medie at løfte opgaven med at formidle de mange tilbud. Vi betragter TV2 Bornholm som en uundværlig del af det bornholmske kulturlivs infrastruktur, og vi ville grundlæggende stå helt anderledes og dårligere, hvis vi ikke havde den sparringspartner, som vi stadig har i TV2 Bornholm. Det gælder for os her i Musikhuzet, men jeg tænker, at det samme gælder for mange af vores gode kolleger i kulturlivet på Bornholm”.

 

Seneste artikler

Fik du læst?