Turistfolket satte hinanden i stævne i Rønne

TURISME: Forleden var en stor del af den bornholmske turistbranche samlet. Hele 70 af Destination Bornholms medlemsvirksomheder havde sat hinanden stævne på Hotel GSH.

Turistfolket mødtes på GSH Hotel i Rønne.

 

Turistdagen på GSH Hotel i Rønne havde samlet mere end 70 turistaktører fra hele øen og stod på netværk, overblik og potentielle nye samarbejder.

Konceptet var simpelt: “Introducer dig selv, din virksomhed, årets nyhed eller tiltag, og hvilke samarbejder du søger på to minutter.”

Sådan lød budskabet til de mange deltagende virksomheder.

Der sker meget
Og der sker rigtig meget i det bornholmske turismelandskab og hvor er viljen til at dele ud stor.  Mailadresser og telefonnumre blev udvekslet og idéer til produktudvikling og samarbejder noteret.

Dagen startede med et oplæg fra konsulent Anne Thomas, tidligere viceborgmester og direktør for center for regional og turismeforskning, der pointerede det vigtige i fællesskabet og samarbejde og hvad der sker, når vi styrker relationerne.

Nu er mange bornholmske turismevirksomheder klædt godt på til krydssalg og forretningsudvikling.

Du vil måske også synes om

Smedjens julemarked vokser sig større

MARKED: Det populære julemarked i Tejn bliver større, når Smedjen igen fyldes med julestemning i december. Mere plads, flere bodholdere og nye tiltag skal videreudvikle markedet, der gennem flere år har tiltrukket mange besøgende.   Når Smedjen i Tejn igen slår dørene op til julemarked i december, bliver det med

Læs mere »

Antallet af ledige er faldet – en lille smule

BESKÆFTIGELSE: Antallet af ledige er faldet på Bornholm med 0,1 procent viser seneste tal fra Danmarks statistik. Botnholm og Vestjylland har begge den laveste ledighedsprocent, der er på 2,2 procent.   Af Lene Dam Jørgensen Ifølge de seneste tal fra Danmarks Statistik er ledighedsprocenten på Bornholm faldet med 0,1 procent.

Læs mere »

Stort tøj-bytte-marked i Østerlars

MARKED: Tøjbyttemarked Bornholm holder det 16. “Tøjbyttemarked” i Multihuset i Østerlars. Tøjbyttemarkedet søndag 27. september fra kl. 11 til 14 i Multihuset i Østerlars arrangeres af frivillige med det formål at få det ubrugte tøj ud af klædeskabene og videre til nye hjem. Frivillige medarbejdere sorterer alt det indleverede tøj,

Læs mere »