Travl dag for politiet overalt på øen – 18 kørte for stærkt i Tejn

Der blev kørt for stærkt i Tejn mandag, hvor 18 bilister blev blitzet – en fik klip i kørekortet. (Foto: Finn Edvard)

 

POLITI: Politiet havde travlt med trafikanter i går: En 52-årig mand fra Gudhjem fik en bøde på 1.500 kr. samt et klip i kørekortet for at benytte håndholdt mobiltelefon under kørsel i Hasle. Derudover skal han betale et bidrag på 1.000 kr. til Offerfonden.

En 51-årig mand fra Sjælland blev lørdag standset af politiet uden for Rønne, hvor han blev sigtet for kørsel uden førerret, da han ikke havde kørekort til det pågældende køretøj.

En 39-årig kvinde fra Jylland fik en bøde på 1.500 kr. for at køre bil uden sikkerhedssele efter at være blevet standset af politiet i Nexø.

En 64-årig mand fra Fyn fik en bøde på 2.000 kr. og et klip i kørekortet for at køre mod ensretningen ved Høiers Gaard i Allinge. Derudover skal han betale et bidrag på 1.000 kr. til Offerfonden

En 19-årig mand fra Gudhjem fik en bøde på 1.000 kr. for ikke at køre med lys på sin knallert i Gudhjem.

Politiets ATK-bil foretog endvidere hastighedsmålinger i Tejn, hvor den tilladte hastighed er 50 km/t. Der var atten bilister, som kørte for hurtigt. Den højest målte hastighed var 75 km/t, hvilket medfører et klip i kørekortet.

Du vil måske også synes om

Tirsdag skæppede det godt i bødekassen

POLITI: Fire billister fik tirsdag en bøde på 1.500 kr. samt et klip i kørekortet for at benytte håndholdt mobiltelefon under kørsel i Rønne. Derudover skal de betale et bidrag på 1.000 kr. til Offerfonden. Tirsdag formiddag blev en 28-årig mand fra Rønne standset af politiet på Almindingsvej i Rønne.

Læs mere »

Politiet med opfordring til badegæster

POLITI: En borger kontaktede mandag morgen politiet, da han på Balka Strand havde fundet badesandaler og en pose med tøj efterladt på stranden. Borgeren havde opholdt sig på stedet i længere tid og havde ikke set andre personer på stranden eller i vandet. Borgeren var derfor bekymret for, at en

Læs mere »