Super-guitarist i Ekkodalhuset

Så er det i aften, den fremragende, amerikanske bluesguitarist Walter Trout besøger Ekkodalhuset med sit bluesband

Walter Trout – i Ekkodalhuset i aften.

 

Det er en af de tunge blues-drenge, der stiller op i aften i Ekkodalhuset og giver koncert med sit bluesband.  Ganske vist har den amerikanske bluesguitarist Walter Trout rundet de 70 år, men tag ikke fejl: Der bliver knald på bluesorglet, når han først går i gang og sender erindringer i gang om årene med stjernenavne som Santana, John Mayall, B.B. King og bandet Canned Heat, som han alle har spillet ammen med.

Trout har en lang tradition for at spille i Danmark – sandsynligvis fordi han er dansk gift og på det nærmeste bor i Danmark efterhånden.

Shubber og Fede Finn

Koncerten i Ekkodalhuset er naturligvis udsolgt, men vi skulle hilse og sige, at der kommer mange flere musikalske oplevelser på stedet: Allerede på torsdag 5. august er der gang i sagerne igen, når Shubberne anført af Claus Asmussen og Bosse Hall Christensen lægger vejen forbi og lørdag 7. august er der tråd igen, når Fede Finn & Funny Boys sætter strøm til forstærkerne. I bandet spiller også superguitaristen Finn Gustafsson.

Det kan anbefales at udskifte det tunge fodtøj med lidt danseagtigt til de sidste begivenheder…

Du vil måske også synes om

Teatersucces: Større publikum med omrejsende teater

KULTUR: Bornholms Teaters Solskinsteater samlede i sommer omkring 3.500 publikummer i 15 bornholmske byer og fik 67 pct. flere publikummer med omrejsende teater. En ny evaluering peger på, at samarbejdet med lokale foreninger kan give teatret en ny rolle i lokalsamfundene. Da Bornholms Teater i august sendte forestillingen “Drømmen om

Læs mere »

Bornholm skal være bedre til at transportere krydstogtsgæster rundt på øen

TURISME: Bornholm har forbedret gæsteoplevelsen for øens krydstogtgæster, men der samtidig er potentiale for større geografisk spredning og bredere lokal værdiskabelse. Og et overvældende flertal på øen byder krydstogtsgæsterne velkomne…   En helt ny rapport, udarbejdet af CRT for Rønne Havn og Destination Bornholm, viser styrker og muligheder for forbedringer

Læs mere »

Nu sker der noget i Nexø

BYFORNYELSE: Borgere i Nexø kan nu se frem til den længe ventede fornyelse af byen og havnen.   To lokale entreprenører fra Nexø går nu i gang med at etablere en gang- og opholdsbro, som vil forbinde havnen i Nexø på en helt ny måde. Og byens centrum vil samtidig

Læs mere »