IDRÆT: Igen i år holder Dansk Skoleidræt forårsfestival med støtte fra Knudsker El over de næste tre dage på Bornholm.

I morgen tirsdag går det løs med næsten 700 glade indskolingsbørn, som skal afprøve diverse lege og idrætsaktiviteter på Stadion Nord. Dert sker i forbindelse med Dansk Skoleidræts forårsfestival.
Børnene bliver vejledt og instrueret af dygtige overbygningsbørn fra forskellige skoler. En ren win-win, da de små har nogle søde elever at se op til, samtidig med at de store elever prøver at få instrueret lege og tage ansvar for en gruppe børn.
“Vi håber, at de kan smitte af på foreningslivet, at de unge vil påtage sig instruktørrollen og give de unge lidt hår på brystet, at de godt kan klare opgaven,” siger Sabine Unterberger Kofod, formand Dansk Skoleidræt Bornholm
Prøver kræfter
På onsdag er det mellemtrinnets tur. Her kommer 3.- 5. klasses børn og prøver kræfter med de forskellige foreninger, der er på Bornholm. De bliver assisteret af dygtige overbygningsbørn, som også har nogle legende poster, så man kan have så mange aktive børn som overhovedet muligt.
“Vi forventer omkring 800 mellemtrinsbørn og voksne til dagen. Mellemtrinsdagen vil blive åbnet af vores borgmester, som sikkert ser frem til at opleve en masse aktive børn og unge,” lyder det fra Sabine, der slutter:
“Vi slutter af med overbygningens teambuilding dag, hvor 6. og 7. klasses eleverne møder ind på travbanen. Her skal de prøve kræfter med diverse opgaver, som DGI Bornholm, Pædagoguddannelsen, Forsvaret, Center for sundhed og PAU har tilrettelagt. Vi forventer over 500 glade elever, som slutter dagen af med stafet rundt på travbanen.”


