Seks bornholmske mødesteder får millionstøtte

ØKONOMI: Biblioteket i Nexø, medborgerhuset i Lobbæk og Samlingshuset i Nylars er tre af de bornholmske mødesteder, som kan se frem til en bæredygtig opgradering til gavn for fællesskabet.

Nexø Bibliotek – nyt stort lokale

 

Hele seks bornholmske mødesteder får støtte fra Nordea-fondens nye renoveringspulje. I alt 2,5 mio. tilflyder bæredygtighedsprojekter i Allinge, Nexø, Nylars, Lobbæk, Vang og Klemensker. Det placerer Bornholm blandt kommunerne med flest støttede projekter fra puljen.

På Nexø Bibliotek kan brugerne således se frem til at blive inviteret med til at forme aktiviteterne i et nyt 117 kvm. stort lokale, som bilioteket har overtaget efter, at Borgerservice fraflyttede matriklen.

Biblioteket vil med renoveringen skabe et nyt fleksibelt og inkluderende mødested, hvor borgerdrevne aktiviteter som workshops, oplæsninger og spontane møder er i fokus.

Kreativt værksted
”Der skal være plads til alt fra stolegymnastik til kreativt værksted og foredrag. Rummet skal være så fleksibelt, at det helt konkret kan klappes op og ned efter behov,” siger Dorte Rugtved, der er biblioteksleder ved Bornholms biblioteker.

Rummet bliver et åbent let tilgængeligt mødested indrettet med genavendte materialer, som i samarbejde med bl.a. lokale foreninger skal åbne sig mod lokalsamfundet.

”Folkebiblioteket er for folket og det skal udvikle sig i sammenhæng med brugerne og den omgivende verden,” siger Dorte Rugtved, der peger på bibliotekerne i Svaneke og Gudhjem som mulige inspirationskilder på indholdssiden. Samarbejdspartner bliver Nexø Borgerforening, men også andre partnere som for eksempel Martin Andersen Nexøs mindestue kan blive aktuelle.

Overvældende interesse
Nordea-fonden har modtaget overtb 1.200 ansøgninger til Renoveringspuljen. Interessen har været overvældende – både i antal og i geografisk spændvidde. Ansøgningerne kommer fra hele landet – fra Bornholm til Nordjylland – og spænder fra forsamlingshuse og spejderhytter til idrætshaller og borgerforeninger.

Du vil måske også synes om

Undersøg udvidelse af Tejn Børnehus som alternativ til nybyggeri i Allinge

DEBAT: Tejn Børnehus Forældreråd har et forslag til kommunalbestyrelsen: Udvid Tejn Børnehus, så børn fra både Tejn kig Allinge kan samles der.   Af Forældrerådet, Tejn Børnehus Inden der træffes endelig beslutning om at lukke Tejn Børnehus, foreslås det, at Bornholms Regionskommune undersøger en løsning, hvor Tejn Børnehus udvides, så

Læs mere »

Flere og flere elever består ikke dansk og matematik

SKOLEN: Danske skoleelever sakker agterud: 11,8 procent består ikke folkeskolens afgangsprøve i dansk og matematik.   Danske skoleelevers resultater i folkeskolens afgangsprøver i dansk og matematik peger i samme retning som den noget rystende PISA-undersøgelse, der forleden blev offentliggjort: De danske skoleelevers faglige niveau er de seneste år faldet drastisk

Læs mere »

Sol og Strand fordobler betjeningen af øens feriehusejere

TURISME: Carsten Hæstrup, der selv har lejet feriehuse ud gennem 15 år, rykker til Sol og Strand, hvor han skal supplere Per O. Petersen som ejerrådgiver   Antallet af bornholmske feriehuse, der lejes ud gennem Sol og Strand Feriehusudlejning, er fordoblet gennem de seneste tre år – og fremgangen fortsætter.

Læs mere »