Over 140 bilister kørte for stærkt i weekenden

Der køres for stærkt på Bornholm, og politiet noterer dagligt mange bilister, der ikke kan overholde fartbestemmelserne.

 

Lørdag  18. juli holdt ATK-køretøjet i fem timer på Sdr. Landevej i Nexø indenfor tættere bebygget område. 103 bilister overtrådte 50 km/t og den værste kørte 85 km/t, hvilket udløste en betinget frakendelse. Derudover var fem hastigheder til klip i kørekortet.

Samme dag holdt ATK-køretøjet i én time på Segenvej i Almindingen, hvor en enkelt bilist kørte 81 km/t på trods af hastighedsbegrænsningen på 70 km/t.

Søndag 19. juli holdt ATK-køretøjet i fem timer på Melstedvej i Gudhjem, hvor hastighedsbegrænsningen er 60 km/t. Det blev til 36 bilister, som kørte for stærkt. Den hurtigste kørte 101 km/t, hvilket gav en betinget frakendelse af kørekortet. Derudover var der fire klip i kørekortet.

Samme dag holdt ATK-køretøjet i 1½ time på Haslevej udenfor tættere bebygget område. Her blev det til en overtrædelse med 93 km/t.

Seneste artikler

Melodi Grand Prix – større, men bedre?

Hånden på hjertet: Jeg så kun Europæisk Melodi Grand Prix fra Wien forleden, fordi Danmark deltog. Og jeg vil godt være hudløs ærlig: Jeg kunne stort set ikke kende forskel på melodierne eller scenografien  – omend fantasifuld  – så utroligt ensartet – og få timer efter transmissionen kunne jeg slet

Læs mere »

Kystbeboere betaler dyrt for stormfloder

STORMFLOD: Ny analyse fra DTU viser, at husstande der bliver ramt af stormfloder, betaler store egenudgifter og bruger hundredvis af timer på oprydning og genopbygning – ud over de statslige erstatninger. Næsten 40 procent af boligejerne har desuden oplevet fysiske eller psykiske følgevirkninger. Oversvømmelser fra havet fører ikke kun til

Læs mere »

Weekendens gudstjenester

TRO: Bornholmnyt.dk bringer oversigten over lørdagens og søndagens gudstjenester 16. o9g 17. maj  Lørdag 16. maj Levende Kirke Bornholm 14: Steen Knudsen og Morten Dahl. Søndag 17. maj Aa Kirke 10.30: Louise Christina Howard. Cantilena-koret fra Fredens Kirke i Odense medvirker. Allinge Kirke 19 : Jens Jørgen Rasmussen. Gudhjem Kirke

Læs mere »

Du vil måske også synes om

44-årig taget for spritkørsel

POLITI: Torsdag formiddag blev en 44-årig mand fra Allinge, som førte en varebil, standset af politiet på Birgersvej i Aakirkeby. Den 44-årige blev målt til at have en alkoholpromille over det tilladte. Han blev derfor sigtet for spirituskørsel og bragt til Bornholms Hospital for at få taget en blodprøve.  

Læs mere »

Bilist kørte 101 km/t i Aakirkeby

POLITI: Kristi Himmelfartsdag foretog politiet hastighedsmålinger med ATK-bilen. På Grammegårdsvej i Aakirkeby blev fire trafikanter målt til at køre for hurtigt. Den højeste hastigheds blev målt til 101 km/t, hvor 80 km/t er tilladt.

Læs mere »

19 bilister kørte for stærkt i Svaneke

POLITI: Der er for mange bilister, der kører for stærkt på Bornholm, og der er rigtig mange, der får bøder, fordi de kører for hurtigt: Tirsdag blev der foretaget hastighedsmålinger med ATK-bilen på Storegade i Svaneke. Her blev hele 19 trafikanter taget i at køre for hurtigt.

Læs mere »