Ny mand på Rønne Havn

JOB: Direktør for Landbrug & Fødevarer på Bornholm Thomas Bay Jensen skifter arbejdsplads og  tiltræder som COO på Rønne Havn.

Thomas Bay Jensen, ny COO på Rønne Havn.

Thomas Bay Jensen tiltræder fredag 1. marts stillingen som COO med ansvar for drift og vedligeholdelse af erhvervshavnen i Rønne. Han kommer med en stærk ledelsesmæssig ballast, og maritim og operationel baggrund bl.a. efter næsten 30 års erfaring fra Søværnet og otte år som direktør for Bornholms Landbrug & Fødevarer.

“Jeg er glad for at få Thomas ombord som ny COO med ansvar for havnedrift og udvikling. Hans maritime ledelsesfaring på højt niveau kombineret med stor forretningsmæssig indsigt vil helt sikkert styrke vores evne til at drive havnen optimalt og sikre den bedste kvalitet og service for vores kunder. Jeg ser frem til, at Thomas indgår i havnens chefgruppe og bidrager til at styrke vores drift i en periode, som er præget af vækst og udvikling, siger Lars Nordahl, adm. direktør på Rønne Havn A/S.

Fra landbruget til havnen
Thomas Bay Jensen har de sidste syv år været adm. direktør for Bornholms Landbrug & Fødevarer. Han er derigennem vant til at have et tæt samarbejde med det bornholmske erhvervsliv, men også embedsværket i BRK og politikere på Bornholm.

“Jeg ser meget frem til arbejdet i Rønne Havn, en spændende virksomhed med dygtige medarbejdere, der har været med til at igangsætte en rivende udvikling på havnen til glæde for det bornholmske erhvervsliv og Bornholm som helhed. I mit arbejde som COO på havnen ser jeg frem til at arbejde med netop udvikling og drift for at kunne servicere Bornholm og de mange brugere af havnen så godt som muligt. Endelig glæder jeg mig rigtig meget til at komme tilbage til den maritime sektor,” siger Thomas Bay Jensen.

Thomas Bay Jensen er gift, bosat i Rønne og far til tre drenge.

Seneste artikler

Weekendens gudstjenester

TRO: Bornholmnyt.dk bringer oversigten over lørdagens og søndagens gudstjenester 18. og 19. oktober   Lørdag 18. april  Levende Kirke Bornholm 14: Anette Holt Larsen. Efter gudstjenesten er der kaffe eller the med kage i Café Hjerterum. Søndag 19. april Allinge Kirke 10.30: Elon Anders Enevoldsen Lauterlein. Gudhjem Kirke 09.00: Tina

Læs mere »

Go’morgen, Bornholm…

MORGENHILSEN: Lørdag 18. april. Solen står op kl. 5.53 og går ned kl. 20.08. Dagen er tiltaget med 7 t. og 6 min. Bornholmnyt.dk ønsker vore læsere en god lørdag. Vejret på Bornholm i dag: Mest tørt med nogen sol. Temp. op mellem 10 og 15 grader, ved kysterne stedvis

Læs mere »

En ordentlig gang Matador Mix…

En af redaktørens daglige gøremål er at huske at sende en God Morgen-hilsen til vore næsten 80.000 medlemmer i vore grupper på Facebook. Sædvanligvis sendes denne hilsen ganske tidligt om morgenen, men forleden var den forsinket. Ikke på grund af – som mange ynder at tilskrive personlig dovenskab – “tekniske

Læs mere »

Du vil måske også synes om

Helle snupper danske mesterskaber på stribe

MINIGOLF: Helle Seremet fra Rønne blev dansk mester i minigolf, da mesterskaberne blev afviklet i Rønne. Det er fjerde gang, hun kan hænge guldmedaljen om halsen – og hun kan også skrive Nordisk Mester på sit CV. Til oktober skal hun til VM i Portugal.   Det lyder utroligt, men

Læs mere »

Lea Eyðbjørg  – ny stærk stemme på den nordisk musikscene

MUSIK: Lea Eyðbjørg greb publikum i Rachchs Pakhus til stemningsfyldt koncert med flot indledning af australske Scout Powell   Af Torben Severinsen Sanger og guitarist Scout Powell var som support en perfekt start på denne lørdag aften. Scout er rejst fra Australien og har i Danmark fundet sin egen lyd,

Læs mere »