UDDANNELSE: Efter sommerferien starter otte nye studerende på finansøkonomuddannelsen i Rønne, og de går en gylden jobfremtid i møde på øen. Fem ud af seks nyuddannede kom direkte i job på Bornholm.

Af Lene Dam Jørgensen
Så fik de unge svar på, om de var kommet ind på en videregående uddannelse. På Bornholm er otte studerende blevet optaget på finansøkonomuddannelsen på EK (Erhvervs Akademi) i Rønne efter sommerferien.
” Vi glæder os til at byde endnu et hold studerende velkommen. Der er behov for finansøkonomernes kompetencer på øen. Det så man tydeligt, da fem ud af seks finansøkonomer, der dimitterede før sommerferien, kom direkte i job. Det er en stor succes, at vi kan levere finansøkonomer til det bornholmske erhvervsliv. De lokale virksomheder efterspørger deres kompetencer” siger Ann-Sofi Markussen, som er udviklingschef på EK på Bornholm.
Jobbet på plads
En af de nye finansøkonomer er Mathias Schjøtt Kok. Han havde en fast aftale på plads med EDC BornholmerBo, allerede før han var afsluttede studiet.
”Det har betydet meget at tage uddannelsen på Bornholm. At studere et lille sted har givet tid til at forstå, reflektere og fordybe sig i uddannelsen. Samtidig har der været gode muligheder for hjælp og sparring, fordi vi har været et lille hold med tæt kontakt til underviserne. Ved siden af studiet har jeg haft studiejob hos EDC BornholmerBo, hvor jeg har fået mulighed for at omsætte teori til praksis” fortæller Mathias Schjøtt Kok
Praktik førte til fastansættelse
Også Silje Delgren Rasmussen kan gå direkte fra studiet og ud på det bornholmske arbejdsmarked. Hun har fået fast job hos firmaet Borntek, hvor hun forinden var i praktik.
”Uddannelsen har lært mig at kombinere teori og praksis og givet mig mod til at arbejde med komplekse problemstillinger. Mit praktikforløb og min hovedopgave har vist mig, hvor spændende det er at arbejde med økonomi, data og forretningsudvikling,” fortæller Silje Delgren Rasmussen.
Flere muligheder
Finansøkonomuddannelsen er en toårig videregående uddannelse, som klæder de studerende på til job i blandt andet økonomi, ejendomme, bank og forsikring.
Ifølge udviklingschef Ann-Sofi Markussen giver de mindre hold på Bornholm en klar fordel. Underviserne plejer at sige, at de studerende her får en endnu bedre uddannelse, da der er optimale rammer for personlig sparring og vejledning.
Bred viden
På uddannelsen til finansøkonom får studerende en bred viden om erhvervsøkonomi, mikro- og makroøkonomi, erhvervs- og finansjura, privatøkonomisk rådgivning, salg, markedsføring, organisation og ledelse.


