Nu bliver det nemmere at købe bolig – nyt tilstandsrapporter

Et nyudviklet tilstandsrapport ved huseftersyn skal give danske boligkøbere bedre indblik i husets tilstand og behovene for renoveringer på kort og længere sigt. Det er godt nyt for danske boligkøbere, siger Brian Mogensen fra Nybolig Bornholm.

Godmorgen Bonholm
Der er godt nyt for boligkøbere.(Foto: Torben Ager)

 

Hvis man går med boligdrømme og forestiller sig at realisere dem dette efterår, er der godt nyt. Sikkerhedsstyrelsen, der er ansvarlig myndighed for den velkendte tilstandsrapport, har nemlig justeret på kravene til tilstandsrapporten.

Fra 1. oktober 2020 bliver det derfor nemmere for dem, der er på boligjagt at gennemskue boligens tilstand, og samtidig stilles der nu krav til en mere præcis vurdering af, hvor presserende, omfattende og bekostelige eventuelle udbedringer på boligen vil være.

Bogstavsystem erstattes med farvekoder

Blandt de største ændringer er, at de velkendte K1, K2, og K3’ere vil blive erstattet af farvekoder. Det sker for at imødegå tendenserne til misforståelse af det gamle system. Bygningens tilstand vil fremadrettet klassificeres i farvekode, efter hvor hurtigt skader skal ordnes. Et lignende farvekoder-system i elinstallationsrapporten vil give overblik over eventuel fare for brand og stød.

“Den nye tilstandsrapport er en god nyhed for især køberne på det danske boligmarked. Rapporten bliver markant nemmere at forstå, og det bliver samtidig nemmere for køber at planlægge sit købsbudget ud fra anmærkningerne”, siger Brian Mogensen, Nybolig Bornholm.

I den nye tilstandsrapport skal skader, der kræver øjeblikkelig udbedring, markeres med rødt. Alvorlige skader, der bør udbedres, men som kan vente nogle år, skal markeres med gult. Skader af mindre karakter skal markeres med gråt. Endeligt skal skader, der kræver nærmere inspektion, markeres med sort.

Fra gammelt til nyt

Det nye vurderingssystem kommer som led i udviklingen af en ny fælles it-platform, som nu vil blive fælles for tilstands- og elinstallationsrapporten. Den nye platform erstatter et 15 år gammelt system til tilstandsrapporter, og for elinstallationsrapporter erstatter platformen et system, der er otte år gammel.

Da nyligt udarbejdede tilstandsrapporter er gyldige i seks måneder, vil man stadig kunne finde tilstandsrapporter med bogstavsystem frem til udgangen af marts 2021. Elinstallationer er gyldige i 12 måneder, hvorfor man også her vil kunne møde tilstandsrapporter med de hidtidige værdier.

Der udarbejdes årligt ca. 80.000 tilstandsrapporter og 55.000 elinstallationsrapporter.

 

 

Seneste artikler

Nyt navn til restaurant på populært badehotel

GASTRONOMI: Restauranten på Hotel Balka Strand er i bogstaveliges forstand blevet mere jordnær. Nu er navnet ”Restaurant Balka” – og køkkenchefen tilbereder god dansk mad til priser, hvor alle kan være med…   Af Finn Edvard Mange kender fornemmelsen af at komme sent hjem fra arbejde – eller ankomme først

Læs mere »

Fejrer dansk jazz i 100 år

JAZZ: Flot arrangement i Svanekegaarden fejrer jazzen gennem 100 år i Danmark med Waidtløw/Kristiansen kvartet   Lørdag 25. april kl. 15.30 er der fødselsdagsjazz i Svanekegaarden. Det sker med  Waidtløw/Kristiansen kvartet, der fejrer dansk jazz gennem 100 år i form af en hyldest til fire store, amerikanske jazzmusikere, der har

Læs mere »

Uvelkommen gæst skabte uro på tankstation

POLITI: Tirsdag aften skabte en 44-årig mand så meget uro på en tankstation på Zahrtmannsvej i Rønne at politiet måtte tilkaldes. Den 44-årige havde opholdt sig i butikken i cirka to timer, hvor han optrådte beruset og forstyrrende, hvilket skabte utryghed blandt øvrige kunder og ansatte. En patrulje kom til

Læs mere »

Du vil måske også synes om

Færdselsuheld i Rønne

POLITI: Torsdag kort før kl. 18 skete et færdselsuheld i krydset mellem Nørregade og Tværstræde i Rønne. En personbil, ført af en 30-årig polsk mand, var kørt ud for ubetinget vigepligt og havde ramt en anden personbil, ført af en 84-årig mand fra Rønne. Ingen kom til skade ved uheldet.

Læs mere »

Nyt mødested på Christiansø

SAMVÆR: Christiansø er blandt de 40 steder i Danmark, der nu får et nyt mødested  gennem Realdanias fællesskabsindsats ”Vores Sted”.   Af Lene Dam Jørgensen Christiansø  får nu eget mødested. Realdania har netop offentliggjort de sidste 40 projekter i indsatsen “Vores Sted”, og blandt modtagerne er Naturpark Christiansø. Mødestedets navn

Læs mere »

Fire stærke navne tilføjes til programmet på Wonderfestiwall

MUSIK: Wonderfestiwall udvider endnu en gang programmet frem mod sommeren med Jonah Blacksmith, Infernal, Ozzy og Sira Jovina. De nye navne styrker et allerede markant lineup, og billetsalget peger mod endnu en udsolgt festival med kun 1.500 partoutbilletter tilbage.   Wonderfestiwall udvider programmet med en blanding af nogle af de

Læs mere »