TRANSPORT: Bornholm ser ud til at få dækket udgiften til at indføre Rejsekortet. Trafikministeriet har meddelt, at der i en ny pulje på 100 millioner kroner til landets trafikselskaber forventes reserveret tre millioner kroner til anskaffelsen af Rejsekortet som betalingssystem på Bornholm.

Meddelelsen om at Rejsekortet tilsyneladende er på vej til Bornholm glæder de to socialdemokrater Anne Thomas og Lea Wermelin, som i juli opfordrede staten til at betale regningen.
“Det her er en rigtig god nyhed for Bornholm. Vi har arbejdet målrettet for, at de tre millioner kroner fra statens landdistriktspulje skulle gå til Rejsekortet på Bornholm. Nu ser det ud til, at det lykkes. Det betyder, at vi kan få et moderne betalingssystem uden at skulle tage pengene fra andre kommunale områder,” siger Anne Thomas, formand for Miljø- og Erhvervsudvalget.
Blev udskudt
Bornholm er i dag det eneste sted i landet, hvor Rejsekortet ikke kan bruges i den kollektive trafik. Tidligere på året blev indførelsen udskudt, fordi etableringen ville koste kommunen omkring tre millioner kroner.
“Bornholmerne skal selvfølgelig have adgang til den samme løsning som resten af landet. Derfor er jeg glad for, at vores fælles pres ser ud til at have båret frugt. Rejse- og basiskort vil gøre det nemmere at bruge den kollektive trafik både for bornholmere og øens gæster, og det er rimeligt, at staten nu ser ud til at tage ansvar for etableringsudgiften,” siger Lea Wermelin, medlem af Folketinget for Socialdemokratiet.
Udvikle kollektiv trafik
Rejsekortet er ikke kun en ny måde at betale på. Systemet vil også give BAT et bedre datagrundlag for at se, hvor og hvornår passagererne rejser. Det kan bruges til at udvikle den kollektive trafik med ruter og afgange, der i højere grad passer til borgernes faktiske behov.
Samtidig vil Rejsekortet gøre det muligt at give 20 procents rabat på rejser uden for myldretiden. Den såkaldte off-peak-rabat kan ikke anvendes med de nuværende digitale billetløsninger.
Er begyndelsen
“Rejsekortet er ikke målet i sig selv. Det er begyndelsen på en modernisering af den kollektive trafik på Bornholm. Vi får både en løsning, der gør det nemmere at rejse, og den viden, vi skal bruge til at planlægge busserne bedre. Det kan på sigt give hurtigere hovedruter, bedre afgange og mere fleksible tilbud i de tyndere befolkede områder,” siger Anne Thomas.
Den endelige bekendtgørelse om fordelingen af puljen er endnu ikke offentliggjort. Bornholms Regionskommune forventer, at rammerne vil være tilstrækkeligt afklarede til, at de nødvendige takster kan fastsættes i forbindelse med kommunens budgetforhandlinger for 2027.
“Vi er ikke i mål, før den endelige beslutning ligger der. Men det peger nu i den rigtige retning. Det er dejligt, når det nytter, at vi står sammen lokalt og på Christiansborg. Og rejse- og basiskort er en forudsætning for at tage de næste skridt til at udvikle den kollektive transport og prøve nye ting af,” siger Lea Wermelin.












