Der er store smil på Bornholms Kunstmuseum og Bornholms Museum, fordi der netop er faldet afgørelse fra Planklagenævnet vedrørende kommuneplantillægget og lokalplanen, der blev vedtaget i marts 2020. Sagen er afgjort med en klar afvisning af klagen – og det betyder, at det nye museumscenter kan blive til virkelighed.

Bornholms Kunstmuseum og Bornholms Museum har i en årrække arbejdet på at få opført en ny museumsbygning i tilknytning til kunstmuseet i Rø. Bygningen skal bl.a. rumme Bornholms Museum, der flyttes dertil fra Rønne og giver markant bedre udstillingsmuligheder, magasinforhold og mere tilgængelighed, samt Bornholms Kunstmuseums nye museum for lys. Det bliver nu en realitet.
Projektet vil derudover også byde på et stort fællesareal ”MUSEUM+” med gratis adgang, og hvor de to selvstændige museer kan formidle på tværs og bornholmerne kan samles til en lang række arrangementer eller bare til en kop kaffe.
Glade medarbejdere
“Vi – museernes medarbejdere, vores arkitekt James Carpenter og hans medarbejdere, rådgivere i NIRAS samt bestyrelserne for både Bornholms Museumsfond og Bornholms Museumsforening – er utroligt glade for, at vi nu kan afslutte året velvidende om, at arbejdet frem mod museumscenteret i Rø fortsætter,” lyder det fra museet.



