Mere fællesskab på biblioteket i Nexø

SAMVÆR: Bornholms Folkebiblioteker er blevet ambassadører for det gode liv og kan nu med en bevilling på 251.510 kr. fra Nordea-fondens Renoverings-pulje igangsætte arbejdet med at indrette et nyt mødested på Nexø Bibliotek.

Mere fællesskab på biblioteket i Nexø

 

Projektet ”Vi gør det sammen” på Nexø Bibliotek er et nyt spændende initiativ som skal styrke fællesskabet og skabe et endnu mere inkluderende og levende biblioteksmiljø for alle borgere i Nexø og på Bornholm.

Projektet omfatter en renovering af bibliotekets tidligere Borgerservice-lokale, som bliver omdannet til et fleksibelt mødested, der skal kunne rumme alt fra workshops, foredrag og kreative aktiviteter til spontane møder og socialt samvær.

Stigende ensomhed
I en tid med stigende ensomhed og sociale udfordringer ønsker Bornholms Folkebiblioteker at udvikle sine faciliteter til et sted, hvor alle – uanset alder og baggrund – kan mødes, dele erfaringer og deltage aktivt i kulturelle og sociale arrangementer. Med bevillingen fra Nordea-fonden bliver det muligt at tage endnu et skridt i den retning.

Socialt bæredygtigt
Det nye mødested på Nexø Bibliotek bliver et socialt bæredygtigt og fleksibelt rum på 117 m2, udstyret med multifunktionelt inventar, herunder arbejdsborde, podie og køkkenmoduler, som kan tilpasses et bredt spektrum af aktiviteter.

Projektet har et stort fokus på bæredygtighed ved at genbruge materialer og inventar fra andre steder i kommunen og lokale samarbejdspartnere, samt bruge miljøvenlige produkter og materialer i renoveringen.

Moderne bibliotek
”Med dette projekt vil vi skabe et moderne bibliotek, der ikke kun handler om bøger, men også om fællesskab, demokrati og kulturel inklusion. Mødestedet bliver et sted for alle borgere, hvor vi sammen kan skabe aktiviteter og oplevelser, og som afspejler vores strategi, f.eks. er der særligt fokus på børns læsning og børnefamilier” siger biblioteksleder Dorte Rugtved.

Lokale brugergrupper
Mødestedet etableres i et samarbejde mellem Bornholms Folkebiblioteker, Bornholms Regionskommunes afdeling for Ejendomme og Drift, BOFA, Nexø Borgerforening og andre lokale aktører. Borgerinddragelse er en væsentlig del af projektet, og lokale brugergrupper inviteres til at komme med input til aktiviteter i det nye mødested. aktiviteter.

Projektet har et samlet budget på 520.744 kr., hvoraf Nordea-fonden bidrager med 251.510 kr., og Bornholms Folkebiblioteker og Bornholms Regionskommune bidrager med 50 pct. egenfinansiering med både økonomiske og personalemæssige ressourcer.

Åbner juni 2026
Renoveringen begynder for alvor fra 1. oktober 2025, og åbningsarrangementet for det nye mødested vil, hvis tidsplanen holder, blive holdt i juni 2026, hvor alle borgere i Nexø og resten af Bornholm inviteres til at fejre det nye samlingspunkt.

Nordea-fonden har uddelt 100 mio. kr. til 187 projekter gennem Renoveringspuljen, som støtter grønne og sociale forbedringer af lokale mødesteder over hele landet. Projekterne har fokus på bæredygtighed,

Puljen vender tilbage i efteråret 2025.

Seneste artikler

Nordiske toner og skønt fællesskab

MUSIK: Fredag eftermiddag blev Raschs Pakhuz fyldt med nordiske toner og stærkt fællesskab, da det færøske kor Vestmanna Sangkór gav koncert som en del af Korfestival Bornholm 2026. Af Torben Severinsen Det traditionsrige kor Vestmanna Sangkór fra Færøerne kunne samtidig med koncerten i Rønne fejre 47 års fødselsdag. Gennem næsten

Læs mere »

Når det handler om nogle…

Sjældent har man set så åbenlys en gang politisk striptease for åbent tæppe, som i disse dage, hvor vores fungerende udenrigsminister Lars Løkke Rasmussen i den grad demonstrerer, at politik for ham handler om nogle – og ikke om noget, som han ellers tidligere med from mine har erklæret. Ja,

Læs mere »

Invitation til alle bornholmere

HÆDER: Bornholms Regionskommune og Frivillig Forum Bornholm inviterer nu alle bornholmere til at indstille kandidater til to hæderspriser: Kultur- og idrætsprisen og Frivillighedsprisen 2026.   Priserne Kultur- og idrætsprisen og Frivillighedsprisen 2026 gives til personer, foreninger eller organisationer, der gør en forskel i hverdagen – enten inden for kultur- og

Læs mere »

Du vil måske også synes om

Nordiske toner og skønt fællesskab

MUSIK: Fredag eftermiddag blev Raschs Pakhuz fyldt med nordiske toner og stærkt fællesskab, da det færøske kor Vestmanna Sangkór gav koncert som en del af Korfestival Bornholm 2026. Af Torben Severinsen Det traditionsrige kor Vestmanna Sangkór fra Færøerne kunne samtidig med koncerten i Rønne fejre 47 års fødselsdag. Gennem næsten

Læs mere »

Når det handler om nogle…

Sjældent har man set så åbenlys en gang politisk striptease for åbent tæppe, som i disse dage, hvor vores fungerende udenrigsminister Lars Løkke Rasmussen i den grad demonstrerer, at politik for ham handler om nogle – og ikke om noget, som han ellers tidligere med from mine har erklæret. Ja,

Læs mere »

Folkemødet: Flere foreninger i samarbejde på “Hjerneskibet”

FOLKEMØDE: Historisk træskib skal danne ramme om aktiviteter for Parkinsonforeningen i samarbejde med seks andre patientforeninger   Af Lene Dam Jørgensen Det historiske gamle træskib, Mester af Rønne, skal danne ramme om samtaler, oplæg, sanseoplevelser langs kajen, sejladser og møder mellem borgere, politikere og beslutningstagere. Det sker i samarbejde mellem

Læs mere »