Lions støtter Krisecenter Bornholm

STØTTE: Lions i Rønne har igen valgt at støtte Krisecenter Bornholm. Denne gang med restitutionspakker til 12 voldsramte kvinder, til en værdi af 14.000 kr.

“Målgruppen er kvinder, der har været udsat for vold, og som er i kontakt med et deltagende krisecenter. Hvis det er relevant og fagligt forsvarligt, kan indsatsen også omfatte medfølgende børn. Det lægger Lions Rønne på sinde, så vidt muligt, at støtte Krisecenteret på Bornholm, som dagligt gør en kæmpe indsats for udsatte kvinder,” siger Torben Hedemann Petersen, der er formand    for Lions i Rønne.

Du vil måske også synes om

Smedjens julemarked vokser sig større

MARKED: Det populære julemarked i Tejn bliver større, når Smedjen igen fyldes med julestemning i december. Mere plads, flere bodholdere og nye tiltag skal videreudvikle markedet, der gennem flere år har tiltrukket mange besøgende.   Når Smedjen i Tejn igen slår dørene op til julemarked i december, bliver det med

Læs mere »

Antallet af ledige er faldet – en lille smule

BESKÆFTIGELSE: Antallet af ledige er faldet på Bornholm med 0,1 procent viser seneste tal fra Danmarks statistik. Botnholm og Vestjylland har begge den laveste ledighedsprocent, der er på 2,2 procent.   Af Lene Dam Jørgensen Ifølge de seneste tal fra Danmarks Statistik er ledighedsprocenten på Bornholm faldet med 0,1 procent.

Læs mere »

Stort tøj-bytte-marked i Østerlars

MARKED: Tøjbyttemarked Bornholm holder det 16. “Tøjbyttemarked” i Multihuset i Østerlars. Tøjbyttemarkedet søndag 27. september fra kl. 11 til 14 i Multihuset i Østerlars arrangeres af frivillige med det formål at få det ubrugte tøj ud af klædeskabene og videre til nye hjem. Frivillige medarbejdere sorterer alt det indleverede tøj,

Læs mere »