Barndomsminder, bornholmske sange og fællessang er på programmet, når Nexø Kirke tirsdag 25. august inviterer til Tirsdagscafé i Nexø Kirkeskole.

Af Lene Dam Jørgensen
Tirsdag 25. august kl. 10 fortæller Jørn Pedersen i Nexø Kirkesole om sin barndom i og omkring Nexø. Undervejs fortæller han anekdoter fra opvæksten i området lige uden for byen. Som en del af caféen er der fællessang og, frisk morgenbrød til kaffen.
Det er gratis at deltage, og tilmelding er ikke nødvendig.
Jørn Pedersen er bornholmer. Han arbejder som kordegn og daglig leder i Skt. Nicolai Kirke i Rønne. Han har tidligere været graver og kirketjener ved Nylars Kirke.
Jørn Pedersen er kendt i for at holde personlige foredrag om sin opvækst på øen, krydret med sin store passion for traditionelle, bornholmske sange,










