Klar til øens mest traditionelle motionsløb

MOTION: Siden 1971 har bornholmerne elsket det populære Almindingsløb – lørdag løbes det for 55. gang

Almindinsløbet – på lørdag

 

Almindingsløbet, der arrangeres af Viking Atletik, er det løb på Bornholm der  – uafbrudt –  har været udbudt længst tid – og dermed det mest traditionelle løb på øen.

Faktisk var Almindingsløbet  i 1971 det eneste motionsløb på Bornholm, men siden er mange andre løb jo kommet til.

Løbet blev skabt af Bornholm Tidende efter inspiration af Eremitageløbet i Dyrehaven. I dag er det dog alene Viking Atletik, der står for løbet.

(Artiklen foretsættes under billedet)

Bornholmere – og mange andre – elsker Almindingsløbet.

 

“Vi indbyder alle til at løbe – eller gå  – distancerne 2,6 km, 6 km. eller 8 km,” lyder det fra Claus Clausen fra Viking Atletik.

Tilmeldingen er i fuld gang, alle kan deltage, men det kræver tilmelding, og der kan læses mere om eventet her – Almindingsløbet. 

Håber på 350 deltagere
Tidligere tiders deltagerrekorder bliver ikke slået i år. Der har i de 55 år løbet har fundet sted, flere gange været ”toppe” med over 1.000 deltagere. Men denne form for traditionelle bredde motionsløb appellerer ikke i samme omfang som det tidligere har gjort, der er også ca. 10.000 færre bornholmere ,end da løbet blev afviklet første gang:

“Vi i Viking Atletik er glade, hvis vi kan komme op på 350 løbere og walkere i år. I skrivende stund er der tilmeldt ca. 175 detagere,” fortæller Claus Clausen, der slutter:

“Det vigtigste for os er at løbet bliver holdt i gang, er tilgængeligt for alle med en lav deltagerpris – og det giver motionsglade bornholmere mulighed for en skøn dag i skoven i selskab med andre motionister. Og skoven er jo så skøn på denne årstid…”

Du vil måske også synes om

Kanonsejr på 11-1 til U16-drengene

FODBOLD: Elite Bornholms U16-drenge leverede en imponerende præstation, da holdet satte sig tungt på kampen fra første fløjt og endte med en overbevisende 11-1-sejr. Uafgjort til U14-drengene og flot sejr på udebane til U16-pigerne.   Elite Bornholms U16-drenge var mildest talt klar fra start på stadion hjemme i Rønne, og

Læs mere »

Viking/RIK: Flot sejr til KS-holdet i København

FODBOLD: Viking/RIK’s damer i Københavnsserien tog til København, så og sejrede… Dagens kamp i Københavnsserien i KFUM-Parken i Emdrup i København blev spillet i typisk dansk efterårsvejr: Sol, skyer og masser af vind, og specielt det sidste blev kampen præget af, da Viking/RIK havde kraftig medvind i første halvleg. Og

Læs mere »

Så er der Chokoladeløb i Rønne

MOTION: Lørdag kl. 10 indbyder Rønne Handelsstandsforening i samarbejde med Viking Atletik på “Chokoladeløbet” i Rønnes gader. “Chokoladeløbet” lørdag 5. oktober kl. 10 med start i Krystalgade er et løb for alle børn til og med 14 år.  Ruten er 1,5 kilometer, og de unge må selv bestemme om de

Læs mere »