Heksedans ved fuldmåne

367ture.dk  er en informativ og gratis guide til skønne ture på øen… 

FRITID: Må det i al stilfærdighed være tilladt at gøre opmærksom på bogen “På 367 ture i Bornholms natur” og på den tilhørende hjemmeside 367ture.dk? 

367ture.dk er en aldeles fremragende og helt gratis guide til nogle af de mest interessante ture, man kan foretage sig på øen.  

Det var min ven, fotografen Torben Ager fra Åkirkeby, der gjorde mig opmærksom på denne informative hjemmeside, som man gør klogt i at studere nærmere – hvad rigtigt mange fastboende og turister da også har gjort. Men flere bør komme til. 

Hjemmesiden er ikke blot en fremragende guide til forskellige ture på øen – den indeholder også et væld af spændende informationer om f.eks middelalderbyen Aakirkeby, hvor øens landsting havde sæde indtil 1776, hvor det blev flyttet til Rønne. 

Her er også historien om Ekkodalen – navngivet af skovrider Rømer, der blev ansat i 1800. Ekkodalen har været en af øens 5-stjernede attraktioner, lige så længe  der har været turisme på Bornholm.

 

Fotograf Torben Agers skønne foto fra Ekkodalen

 

”Djævlebakken”
Og fra generation til generation har forskellige stednavne gået fra mund til mund. Navne som “Djævlebakken”, “Vandpræsten”, “Præstens tårer” og “Heksenes danseplads”. Historien fortæller, at der er et hul i klippemassivet, hvorfra heksene kommer ud og danser. Er det ved fuldmåne? 

Eller hvad med at gå i Pelle Erobrerens fodspor i Paradisbakkerne? Hvor hans far, Lasse Karlsson, får plads som røgter på “Stengården” og Pelle må tjene som vogterdreng. 

Selve bogen “På 367 ture i Bornholms natur” kan købes på siden. En super og god makker at have med på cykel- eller gåtur på øen. 

 

Seneste artikler

Nyt navn til restaurant på populært badehotel

GASTRONOMI: Restauranten på Hotel Balka Strand er i bogstaveliges forstand blevet mere jordnær. Nu er navnet ”Restaurant Balka” – og køkkenchefen tilbereder god dansk mad til priser, hvor alle kan være med…   Af Finn Edvard Mange kender fornemmelsen af at komme sent hjem fra arbejde – eller ankomme først

Læs mere »

Fejrer dansk jazz i 100 år

JAZZ: Flot arrangement i Svanekegaarden fejrer jazzen gennem 100 år i Danmark med Waidtløw/Kristiansen kvartet   Lørdag 25. april kl. 15.30 er der fødselsdagsjazz i Svanekegaarden. Det sker med  Waidtløw/Kristiansen kvartet, der fejrer dansk jazz gennem 100 år i form af en hyldest til fire store, amerikanske jazzmusikere, der har

Læs mere »

Uvelkommen gæst skabte uro på tankstation

POLITI: Tirsdag aften skabte en 44-årig mand så meget uro på en tankstation på Zahrtmannsvej i Rønne at politiet måtte tilkaldes. Den 44-årige havde opholdt sig i butikken i cirka to timer, hvor han optrådte beruset og forstyrrende, hvilket skabte utryghed blandt øvrige kunder og ansatte. En patrulje kom til

Læs mere »

Du vil måske også synes om

Nyt navn til restaurant på populært badehotel

GASTRONOMI: Restauranten på Hotel Balka Strand er i bogstaveliges forstand blevet mere jordnær. Nu er navnet ”Restaurant Balka” – og køkkenchefen tilbereder god dansk mad til priser, hvor alle kan være med…   Af Finn Edvard Mange kender fornemmelsen af at komme sent hjem fra arbejde – eller ankomme først

Læs mere »

Teaterstykke om A-kraft

TEATER: Hvad gør et lille lokalsamfund, hvis der skal indføres A-kraft? Den historie kan man se i teaterstykket “Energi” på Rønne Theater…   Af Lene Dam Jørgensen Onsdag 22. april kl. 19.30. inviterer Teaterforeningen Bornholm til forestillingen ”Energi” på Rønne Theaters Gl. Scene. Forestillingen opføres af Parkteatret fra Frederikssund og

Læs mere »

SuperBrugsen i Klemensker er som en hyggelig købmandsgård fra svundne tider

HANDEL: SuperBrugsen i Klemensker er ikke bare et supermarked – den fungerer mere som en gammeldags, blandet landhandel, hvor landsbyens beboere mødes, får en sludder, en småkage og en kaffetår.   Brugsen har historisk og traditionelt altid været “købmanden” på Bornholm – og der er fortsat stærk repræsentation af Brugsen,

Læs mere »