Gudhjems egen operasanger synger jazz 

Torsdag 24. marts kan man høre operasangerinde Ursula Bambuch synge jazz i selskab med sin trio i Gudhjem Kirke
Ursula Bambuch med trio – i Gudhjem Kirke.

Den klassiske sangerinde, Ursula Bambuch, der tit forgylder Gudhjem by med opera og klassiske sang, har også talenter i jazzgenren og har optrådt med sin jazztrio i mere end tre år.

Nu er der atter jazz på programmet, når sangerinden møder op med jazztrioen torsdag 24. martas kl. 19 i Gudhjem Kirke.

Trioen består af jazzpianist Jørgen Messerschmidt, bassist Benny Alenius samt oboist og klarinetist Mikael Hammarlund.

George Gershwin

Ursula og trioen fortolker nogle af de mest elskede George Gershwin-sange, bl.a. fra musicalen “Let´s dance”. Den amerikanske komponist George Gershwin har skrevet musicals, men fik også enorm succes med sin opera “Porgy and Bess”. Han komponerede desuden en lang række jazzsange, der er indsunget af stjernesangerinder som Ella Fitzgerald og Billie Holiday.

Til koncerten skal publikum også høre jazz, der er inspireret af den nordiske folketone, samt høre danske sange og salmer, fortolket med improvisationer og variationer. Billetter på gudhjem.nemtilmeld.dk.

Du vil måske også synes om

Kø i Kastrup: Kom i rigtig god tid…

FLYREJSER: Der er ekstraordinært pres på sikkerhedskontrollen i Københavns Lufthavn i øjeblikket, og det betyder massive køer i myldretiden. Mange rejsende har af den grund måttet vinke farvel til deres fly i den seneste uge. Årsagen til den ekstra travlhed i sikkerhedskontrollen er, at lufthavnen har indført supplerende sikkerhedstjek efter

Læs mere »

Teatersucces: Større publikum med omrejsende teater

KULTUR: Bornholms Teaters Solskinsteater samlede i sommer omkring 3.500 publikummer i 15 bornholmske byer og fik 67 pct. flere publikummer med omrejsende teater. En ny evaluering peger på, at samarbejdet med lokale foreninger kan give teatret en ny rolle i lokalsamfundene. Da Bornholms Teater i august sendte forestillingen “Drømmen om

Læs mere »

Bornholm skal være bedre til at transportere krydstogtsgæster rundt på øen

TURISME: Bornholm har forbedret gæsteoplevelsen for øens krydstogtgæster, men der samtidig er potentiale for større geografisk spredning og bredere lokal værdiskabelse. Og et overvældende flertal på øen byder krydstogtsgæsterne velkomne…   En helt ny rapport, udarbejdet af CRT for Rønne Havn og Destination Bornholm, viser styrker og muligheder for forbedringer

Læs mere »