Gospelkor i Rønne klar til efterårssæsonen

MUSIK: Gospelkoret AmaZing i Rønne begynder efterårssæsonen.  Koret øver hver torsdag i Baptistkirken i Rønne. Der er plads til nye sangere  – uanset stemmegruppe.

Gospelkoret Amazing

Af Lene Dam Jørgensen

Torsdag 21. august fra kl. 19.00 til 21.15  begynder Gospelkoret AmaZing efterårssæsonen. Koret øver i Baptistkirken, Lille Torv 8 i Rønne hver torsdag.

Fællesskab og omsorg
Koret har det sjovt sammen, og der er godt og hyggeligt fællesskab. Koraftnerne er kendetegnet ved begejstring, energi, latter, varme og omsorg for hinanden. For mange kormedlemmer er torsdag ugens bedste dag, da der er øveaften med korets andre medlemmer. De to første øveaftener kan alle interesserede deltage gratis, inden de tilmelder sig.

Dirigent for koret Josefin Erika Jensen fører kormedlemmerne  gennem gospelmusikken sammen med  pianisten Andreas Westh.

Man kan læse mere om koret på en hjemmeside og på Facebook.

Du vil måske også synes om

Stjal bil fra familiemedlem

  POLITI: Lørdag udspillede et sandt familiedrama sig: Politiet fik en anmeldelse fra en borger om brugstyveri af en personbil. Den pågældende borger havde efterladt sine bilnøgler i et lukket værelse, hvor en 59-årig mand, som var i familie med den pågældende, havde taget nøglerne. Han havde herefter benyttet bilen

Læs mere »

125 år med fællesskab i Nylars

FØDSELSDAG: Søndag 1. november inviterer Nylars Samlingshus hele lokalområdet og alle interesserede til 125 års fødselsdag   I 125 år har Nylars Samlingshus været et sted, hvor mennesker mødes til fællesskab, aktiviteter, fester, foredrag, spisning og gymnastik. Det bliver markeret med en festlig fødselsdag søndag 1. november, hvor både Samlingshuset,

Læs mere »

Avisbude: Det sociale ansvar er blevet overset og begravet

DEBAT: Bornholms Tidendes fyring af 20 bude med fire dages varsel efterlader os med en dyb rystelse, skriver Torben Kofoed Ager, Aakirkeby, i dette indlæg: Af Torben Kofod Ager Bornholms Tidende har for nylig gennemført en større omstrukturering og genberegning af rutenettet, hvilket har ramt over 20 bude med en

Læs mere »