Gode bogtips fra boghandleren

LITTERATUR: Boghandler Tina Larsen fra Bornholms hyggeligste boghandel “Olivarius” i Helgolandsgade i Svaneke gir gode tips til forårslæsning.

Boghandler Tina Larsen – gir gode bogtips…

 

Af Tina Larsen

Genfærd – en kærlighedshistorie. Jeg lever. Min mand, Paul Auster, er død. Han døde den 30. april 2024 klokken 18.58 her i vores hus i Brooklyn, hvor jeg nu skriver disse ord.’

“Genfærd – en kærlighedshistorie” er Siri Hustvedts stærke erindringsværk om de treogfyrre år, hun tilbragte sammen med sin mand og store kærlighed, forfatteren Paul Auster.

I lige dele memoirer og filosofisk sorgbearbejdning skriver Hustvedt om det første år efter Austers død – og hele deres lange liv sammen. Det er på én gang et stort kunstnerportræt – et intimt indblik i Austers og Hustvedts liv og værk – og en klog, øm og nøgen fortælling om ægteskabets symbiose og fantomsmerterne efter den elskedes død.

(Fortsættes under billedet)

Når et menneske dør:  Her en fortælling om et upåfaldende menneskes påfaldende død.

Forfatterens 83-årige far blev indlagt med en urinvejsinfektion, og en akut fluktuerende tilstand af forvirring. Efter to måneder brændte hjernens glødetråd over.

Hvad skete der, da den livstrætte krop blev inficeret, og bevidstheden kom på glatis? Hvilke spor sætter vi os i livet og i døden? Hvad sker der, når et menneske dør?

I en blanding af hospitalsreportage, erindring og litterære nedslag søger Klaus Rothstein tilbage i sin families historie for bedre at forstå den paranoia, som blev farens vej ud af livet.

Lázár: 22-årige Nelio Biedermann har skrevet en episk perle inspireret af sin families historie.

På et slot i det habsburgske Ungarn i begyndelsen af 1900-tallet vokser den skrøbelige Lajos von Lázár op som arving til en adelsslægt i forfald. Moren bærer på en ødelæggende hemmelighed, faren holder krampagtigt fast i en smuldrende orden og onklen forsvinder ind i galskaben – bedsteforældrene har den omkringliggende skov allerede fortæret.

(Fortsættes under billedet)

Over årtier følger vi adelsfamilien Lázárs langsomme opløsning, mens de gradvist bliver frarøvet deres privilegier, og det gamle Europa omkring dem forvitrer.

Eliza May Drayden dør i første kapitel af “Sange om storken. og dromedaren”

Den unge kvinde trækker vejret for sidste gang 12. december 1847 i den lille landsby Bridge Fowling i Yorkshire, hvor hun er vokset op med sine søstre i en ensomt beliggende præstegård.

Første kapitel fortælles af Elizas dødevasker, Susan Knowles-Chester, og herefter slippes hendes spøgelse løs i elleve selvstændige kapitler. Hvert kapitel beskriver et menneskeliv fra fødsel til død, alle med en stærk forbindelse til Eliza May, og alle med dramatiske levnedsløb fyldt med uforklarlige hændelser.

Anjet Daanjes historier spænder over næsten 200 år, og hele vejen gennem romanen optræder Eliza Draydens lille sorte notesbog, der er fyldt med sære tegn..

FRA LYS TIL LIV: Kan man som moderne, oplyst menneske tro på Gud?

Atomfysiker, Jens Olaf Pepke Pedersen, undersøger forholdet mellem kristendom og naturvidenskab og peger på det meningsfulde i begge verdensbilleder på samme tid.

(Fortsættes under billedet)

Der ikke tale om et enten-eller, han viser, hvordan man kan leve med begge forklaringsmodeller, og hvordan viden og tro kan berige hinanden ved at forene rationelle og åndelige perspektiver.

Med afsæt i personlige refleksioner, og videnskabelige og teologiske overvejelser, giver han læseren forståelse for naturvidenskabens og kristendommens verden og deres samspil – hvordan de begge er essentielle for at forstå universets love og skabelsens mysterium.

Jens Olaf Pepke Pedersen er ph.d. i eksperimentel atomfysik og seniorforsker på Institut for Rumforskning og -teknologi på DTU, hvor han forsker i klimaændringer og Solens påvirkning af Jorden. Han har tidligere arbejdet på Niels Bohr Instituttet, Dansk Rumforskningsinstitut og det europæiske forskningscenter CERN i Geneve.

Han har modtaget Københavns Universitet formidlingspris, og i 2017 vandt han prisen for årets danske forskningsresultat.

VIOLINPIGEN: Åh nej, sagde den lille violinpige.

Jeg kommer vist ikke videre sagde hun, og hendes øjne blev våde.

Der er et fjeld mellem mig og min far, sagde hun.

(Fortsættes under billedet)

Violinpigens far sidder forkommen på en ø. Den lille pige tager violinen med sig og drager ud for at finde og trøste ham.

Hun møder svære udfordringer, og så er violinen god at have.

Roman af Jon Fosse og Øyvind Torsetter.

Boghandlen “Olivarius” holder holder også åbent i påskedagene fra kl. 10 til 16.

 

Du vil måske også synes om

Smedjens julemarked vokser sig større

MARKED: Det populære julemarked i Tejn bliver større, når Smedjen igen fyldes med julestemning i december. Mere plads, flere bodholdere og nye tiltag skal videreudvikle markedet, der gennem flere år har tiltrukket mange besøgende.   Når Smedjen i Tejn igen slår dørene op til julemarked i december, bliver det med

Læs mere »

Antallet af ledige er faldet – en lille smule

BESKÆFTIGELSE: Antallet af ledige er faldet på Bornholm med 0,1 procent viser seneste tal fra Danmarks statistik. Botnholm og Vestjylland har begge den laveste ledighedsprocent, der er på 2,2 procent.   Af Lene Dam Jørgensen Ifølge de seneste tal fra Danmarks Statistik er ledighedsprocenten på Bornholm faldet med 0,1 procent.

Læs mere »

Stort tøj-bytte-marked i Østerlars

MARKED: Tøjbyttemarked Bornholm holder det 16. “Tøjbyttemarked” i Multihuset i Østerlars. Tøjbyttemarkedet søndag 27. september fra kl. 11 til 14 i Multihuset i Østerlars arrangeres af frivillige med det formål at få det ubrugte tøj ud af klædeskabene og videre til nye hjem. Frivillige medarbejdere sorterer alt det indleverede tøj,

Læs mere »