Fugato henter fortsat affald fra mandag morgen

 

Kommunen og BOFA har indgået en aftale med Fugato, der sikrer, at affaldet fortsat bliver hentet hos bornholmerne

Der hentes fortsat affald på Bornholm fra mandag morgen.

 

Aftalen med Fugato  betyder, at bornholmerne nu kan regne med, at deres affald bliver hentet som normalt, indtil en ny affaldsindsamlingskontrakt falder på plads.

Borgerne vil ikke mærke nogle ændringer i afhentningen, da tømningstidspunkter, udstyr og håndtering vil være det samme.

Kommunen BOFA er rigtig glade for, at Fugato med kort varsel har sagt ja til at servicere det bornholmske samfund med fortsat at få hentet affald, lyder det fra parterne.

Du vil måske også synes om

Glemte du at strække ud? Bare rolig…

SUNDHED: Bornholmnyt.dk’s sundhedsekspert, osteopat Philip Brunke Fagralid, skriver om at strække ud efter træning – er det virkeligt så vigtigt? Læs artiklen og bliv klogere…   Af Philip Brunke Fagralid Du har måske sagt det til dig selv mere end én gang efter træning: “Jeg skal huske at strække ud,

Læs mere »

Ulven kommer!

Hele morgenen har topnyheden i Radioavisen været, at det er lykkedes at skyde en ulv, der tilsyneladende har skræmt det halve af Jylland. Nyheder fra krige i Ukraine og Mellemøsten, hungersnød i Sudan, fattigdom og korruption i Cambodja – alt må vige for nyheder om jagten på ulven i Jylland

Læs mere »

Intet nyt under solen…

“Det, der var, er det samme som det, der kommer, det, der skete, er det samme som det, der vil ske; der er intet nyt under solen…” Således sagde Prædikeren, den kloge mand i Bibelen, Kong Salomon, ophavsmand til “Den salomoniske løsning.” Ordene kan lænses i det lille kapitel i Bibelen

Læs mere »