Flot bidrag til Red Barnets pengekasse

 TrygFonden har bevilget 208.116 kr. til Red Barnet på Bornholm. Pengene skal bruges til sommer- og efterårsferieoplevelser for børn og familier i udsatte positioner.
Red Barnet Bornholm har fået en flot økonomisk håndsrækning.

Det er andet år i træk, at Red Barnet Bornholm modtager tilskud fra TrygFonden til afholdelse af sommer- og efterårsferieoplevelser.

I 2020 modtog Red Barnet Bornholm et tilskud på 92.000 kr. Med den nye bevilling er der lagt op til, at kunne give nogle endnu større oplevelser til familierne.

Formand Martin Jensen: “Vi er super glade for støtten fra TrygFonden, som bidrager til, at vi kan være med til at give nogle fantastiske ferieoplevelser til de familier, der har mest brug for det. Der skal lyde en stor tak herfra.”

Mangler frivillige kræfter

Det er vanlig vis frivillige fra Red Barnet Bornholm, der planlægger og deltager i ferieoplevelser.

Også i år søger Red Barnet Bornholm nye frivillige, der kunne tænke sig at skabe skønne ferieminder for børn og forældre.

Martin Jensen – formand for Red Barnet på Bornholm. (Foto: Torben Ager)

 

Formand Martin Jensen: “Det er afgørende for afholdelse af ferieaktiviteterne, at vi har frivillige, der kunne tænke sig at skabe rammerne for nogle skønne, uforglemmelige ferieoplevelser for børn og forældre.

Vi håber, at der sidder et hold på ca. 10 personer på Bornholm, der kunne tænke sig at gøre en indsats for at sikre at de børn, der normalt ikke kommer på ferie, faktisk kommer på ferie. Det er lykkedes i de sidste to år, og vi regner også med at det lykkes igen i år.”

Børn og forældre

Det er ikke kun til ferieoplevelserne, at Red Barnet Bornholm mangler frivillige. Foreningen søger således også frivillige til at drive familieoplevelsesklubben, som sikrer at børn og forældre får nogle oplevelser sammen, som de normalt ikke ville få:

“Det er en vigtig opgave, der ikke kræver mere end en fire-fem timers hyggeligt arbejde om måneden, men som giver børn og forældre nogle fantastiske oplevelser,” siger Martin Jensen og fortsætter:

“Vi håber på, at få en god håndfuld henvendelser fra bornholmere, der kunne tænke sig at gøre en indsats i familieoplevelsesklubben – især taget den lokale folkestemning vedrørende børns trivsel ved seneste kommunalvalg. ”

Hvis man ønsker at være frivillig i Red Barnet Bornholm eller har man spørgsmål, så er man velkommen til at skrive til formandbornholm@redbarnet.dk eller på Facebooksiden “Red Barnet på Bornholm”

 

 

Du vil måske også synes om

Hvad gemmer sig i din gamle computer?

GENGRUG: Hvad sker der egentlig med den gamle mobiltelefon, elkedel eller computer, når den er udtjent? Og hvilke værdifulde ressourcer gemmer sig i elektronikken?   Svarene på, hvad der gemmer sig i den kasserede elektronik, sætter Bornholms Folkebiblioteker og BOFA fokus på tirsdag 22. september kl. 10 på Rønne Bibliotek,

Læs mere »

Ny familieserie vækker vikingetiden til live for børn og voksne

TV: I DR’s nye fiktionsserie ”Aros Skattens Hemmelighed” bliver en almindelig museumsudflugt starten på en hæsblæsende skattejagt, hvor nutidens Aarhus møder vikingetidens myter, magtkampe og hemmeligheder.   Mange familier leder efter fortællinger, de kan samles om – historier, der både underholder, vækker nysgerrighed og giver noget at tale videre om, når skærmen

Læs mere »

Snyd med bopælspligt skal koste op til 100.000 kr.

SNYDERI: Med et nyt lovforslag vil regeringen hæve bødestraffen markant for gentagne overtrædelser af bopælspligten. Samtidig skal lovforslaget give kommunerne bedre muligheder for at gribe ind over for overfyldte udlejningsboliger.   Det skal ikke kunne betale sig at omgå reglerne om bopælspligt eller presse for mange mennesker sammen på for

Læs mere »