MUSIK: Der er en musikalsk aften med fællessang, når musikerne Johan Lorentzen, Carsten Lund og Nils Jespersen gæster i Provianten i Gudhjem fredag 31. oktober.

Af Lene Dam Jørgensen
Fredag 31. oktober fra kl. 20 til 22 er der en musikalsk aften i Provianten i Gudhjem med Johan Lorentzen og hans “Sing Along”-koncept. Det er en aften, hvor fællessang og eftertænksomhed går hånd i hånd. På klaver er musiker og klaverlærer Carsten Lund og Nils Jespersen er med på saxofon.
Bredt repertoire
Repertoiret spænder bredt – helt fra højskolesangbogen til kendte ballader og årstidens eftertænksomme toner. De fleste sange synges i fællesskab, men enkelte vil være mere solo. Johan Lorentzen introducerer sangene, som alle er nøje udvalgt. Der er storskærm med tekster og illustrationer, og det er derfor nemt at følge med.



