Enighed om aflysning af pokalkamp mellem Rønne og B.93

Rønne IK har otte spillere på skadeslisten og B.93 kunne ikke komme hjem- og så blev de to klubber enige om at aflyse pokalkampen på onsdag. B.93 går videre…

Rønnes træner Mathias Øland Jensen (Foto: Torben Ager)

 

Der var er flere grunde til, at pokalkampen mellem Rønne IK og 2. divisionsklubben fra B.93  på onsdag er blevet aflyst. Først og fremmest kunne B.93 ikke komme hjem fra øen med fly, da dette var aflyst. Og dernæst har Rønne IK hele otte mand på skadeslisten.

“I første omgang har vi forsøgt, om vi kunne udsætte kampen i et par uger. Men trods forsøg mellem de to klubbers formænd, så kunne det altså ikke falde i hak. Og jeg har alligevel ikke lyst til at møde op med et andethold i en pokalkamp mod et 2. divisionshold, så begge parter var enige om at aflyse kampen. B.93 går derfor videre uden kamp, men jeg må tilstå, at det passer både spillerne og jeg udmærket”, siger Rønnes træner Mathias Øland Jensen.

Hårdt program

Rønne har haft et hårdt program de sidste uger med to kampe hver uge – og nu er der altså full house på skadeslisten. Og Mathias Øland Jensen ser frem mod opgøret i Københavnsserien mod Skjold på lørdag:

“Det ser ud til, at de fleste af de skadede spillere kan være klar til kampen mod Skjold på lørdag, og det synes jeg er vigtigt nu”, siger Rønne-træneren, der er orienteret om, at også Skjold har haft et hårdt program, så de to hold har nogenlunde lige betingelser, inden de løber på banen i Rønne lørdag kl. 15.30.

Du vil måske også synes om

Høj søgang – KS-holdet blir hjemme

FÆRGEBØVL:  Viking-RIK damer i Københavnsserien må melde afbud til eftermiddagens kamp mod FIX i Brønshøj   Bornholmslinjen sejler på grunds af vejret med stærkt ændret sejlplan i dag, og det har medført, at Viking-RIK’s damer i Københavnsserien i fodbold har set sig nødsaget til at melede afbud til eftermiddagens kamp

Læs mere »

1.000 løber med i Höst Open

ORIENTERINGSLØB: Höst Open løbes over tre dage i Åkirkeby, Vestermarie Plantage, Almindingen og på Hammeren   Når startskuddet lyder til den 36. udgave af orienteringsløbet Bornholm Höst-Open i weekenden 23.-25. oktober, bliver det med et imponerende og mangfoldigt felt. Knapt tusind deltagere fra seks nationer vil skabe masser af liv

Læs mere »

Mange løb med i mørket

MOTION: Viking Atletiks Halloween-løb blev en succes – trods uhygge og råb og skrig i gaderne…   Det gik forrygende godt, da næsten 800 børn og voksne mødte op på Store Torv i Rønne i aftes  – og bevæbnet med gode ben – og lige så stort mod – løb

Læs mere »