Danmarks flotteste kaniner på vinterudstilling i Rønne

KANINER: Så er alt ved at være klart til åets store vinterudstilling, der arrangeres af Bonholms Racekanon Forening

Nogle af Danmarks smukkeste kaniner er med på udstillingen i Rønne. Her en hvid, rødøjet Hermelin (Fotos: Jens Kjøller)

 

Bornholms Racekanin Foreninges store vinterudstilling finder sted i Søndermarkshallen på Åkirkebyvej i Rønne lørdag 11 januar fra kl. 10 til 17 og søndag 12. januar fra kl. 10 til 15. Der er præmieuddeling søndag ca. kl. 14.30, oplyser foreningens formand, Jens Kjøller.

Allerede fredag 10. januar fra kl. 15.00 bliver udstillingsburene sat op, og kaninerne bliver sat i burene mellem kl.17 og 19, så de er klar til bedømmelse lørdag formiddag.

(Artiklen fortsættes under billedet)

To dommere i gang med at bedømme en Hermelin.

 

Vinterudstillingen, som er den største kaninudstilling på Bornholm i år, byder publikum på en stor oplevelse: De bornholmske kaniner er blandt de bedste i Danmark, de fleste udstillere har været eller er nuværende danske mestre i deres udstillede racer.

På udstillingen kommer der 174 kaniner i 29 racer og farvevarianter, de kommer fra 18 kaninavlere, heraf to juniorer. Der kommer en svensk  og seks sjællandske gæsteudstillere. Udover de udstillede racekaniner er der Bornholmsmesterskab i kaninhop lørdag og søndag med over 50 tilmeldte hopkaniner.

(Artiklen fortsættes under billedet)

Så er kaninhopbanen ved at være klar.

Bornholm har ikke nogen. kanindommere for tiden, så i stedet kommer der fredag aften  to jyske og to norske dommere, alle fire blandt de allerbedste dommere i deres respektive lande.

“På denne spændende udstilling er der racer og varianter som spænder fra en Fransk Vædder med en voksen vægt på over 5,5 kg til en Hermelin på kun 1,0 kg. Herudover møder der publikum blandt andet stribede Hollændere, prikkede Engelsk Schecke samt sorte, hvide, orange og brune kaniner,” fortæller Jens Kjøller.

Der er også mulighed for at blive vejledt i fodring og pasning af kaniner samt burbygning.

Den næste udstilling med deltagelse af bornholmske kaniner bliver til de danske mesterskaberne i næste måned i Idrætscenter Jammerbugti Fjerritslev,

 

Du vil måske også synes om

Én blodprøve kan bane vejen for mere effektiv behandling af lungekræft

SUNDHED: Et stort og internationalt forskningsprojekt med Aalborg Universitet i spidsen skal ved hjælp af kunstig intelligens udvikle en digital tvilling, der kan forudsige, hvordan lungekræft udvikler sig hos den enkelte patient. Det vil give læger et langt bedre beslutningsgrundlag for behandlingen   Hvert år diagnosticeres cirka 4.500 til 5.000

Læs mere »

Sådan får du hunden med til udlandet

SOMMER: Hunden er et elsket familiemedlem, og derfor bliver ferien for de fleste hundeejere kun bedre, hvis hunden også er inkluderet.  Men en vellykket udlandsrejse med hund kræver lidt mere end bare at pakke kufferten. Med den rette forberedelse kan du sikre, at både du og din hund får en

Læs mere »

Opbakning til musik- og kulturliv på Nordbornholm

KULTUR: Balalajka Bornholm har modtaget betydelig opbakning til musik- og kulturaktiviteter på Nordbornholm i 2026 gennem nye tilskud og samarbejdsaftaler. Nordea-fonden har bevilget 25.000 kroner til musik- og kulturprojekter på Nordbornholm, øremærket musikerhonorarer til 10 koncerter. Samtidig har Bornholms Regionskommunes Musik- og Teaterråd bevilget 10.000 kroner til koncerter på Nordlandet.

Læs mere »