Christiansø: 27-årig anholdt for trusler

 

POLITI: Bornholms Politi har anholdt en 27-årig mand fra Rønne for at have fremsat trusler mod borgere på Christiansø på et socialt medie.

 

Bornholms Politi fik torsdag morgen en anmeldelse om, at en borger på et socialt medie havde udgivet et opslag, der kunne opfattes som en trussel mod borgere på Christiansø.

Der blev derfor igangsat en større politiaktion, som blandt andet involverede Bornholms Politis patruljebåd, som blev sendt mod Christiansø.

Kl. 10.52 kunne politiet anholde en 27-årig mand fra Rønne på en adresse i Rønne, som menes at stå bag truslerne.

“Vi vurderer, at det delte indhold havde til hensigt at skabe utryghed, og vi tager altid den slags anmeldelser meget alvorligt. Derfor reagerer vi hurtigt for at overblik over situationen, og vi får hurtigt pågrebet den mistænkte,” siger Henrik Schou, vicepolitiinspektør i Bornholms Politi.

Bornholms Politi var i løbet af dagen været til stede flere steder på Bornholm og på Christiansø i forbindelse med politiaktionen.  Politiet vurderer, at den anholdte agerede på egen hånd. Den 27-årige er efter endt afhøring blevet overgivet til de sociale myndigheder.

 

 

Du vil måske også synes om

Indbrud på skole – politiet søger vidner

POLITI: Onsdag morgen fik personalet på Åvangsskolen i Rønne en grim overraskelse, da det mødte på arbejde: Uvedkommende havde tiltvunget sig adgang til Åvangsskolen og havde begået hærværk. Der var blandt andet blevet knust ruder, tømt en brandslukker og gjort forsøg på at bryde ind i flere aflåste lokaler. Politiet

Læs mere »

Bornholm skal være bedre til at transportere krydstogtsgæster rundt på øen

TURISME: Bornholm har forbedret gæsteoplevelsen for øens krydstogtgæster, men der samtidig er potentiale for større geografisk spredning og bredere lokal værdiskabelse. Og et overvældende flertal på øen byder krydstogtsgæsterne velkomne…   En helt ny rapport, udarbejdet af CRT for Rønne Havn og Destination Bornholm, viser styrker og muligheder for forbedringer

Læs mere »

Chauffører på last- og varebil sigtet

POLITI: En lastbil med anhænger blev tirsdag kl. 17.40 kontrolleret på Munch Petersens Vej i Rønne. Her kunne politiet konstatere, at det ene dæk på anhængeren var nedslidt. Føreren af lastbilen, en 47-årig mand fra Bulgarien, blev sigtet for overtrædelse af reglerne om køretøjers udstyr, og der blev udstedt et

Læs mere »