Bornholmske unge søger erhvervsuddannelser

UDDANNELSE: Bornholm oplever en markant stigning i søgningen til erhvervsuddannelser, mens færre unge vælger gymnasiet i 2026. Med en EUD-andel på 26,6 procent nærmer øen sig den nationale målsætning på 30 procent.

Flere bornholmske unge søger erhvervsuddannelser

 

Af Lene Dam Jørgensen

Bornholms Regionskommune har opgjort tilmeldingerne til ungdomsuddannelserne pr. 1. marts 2026. I alt forlader 558 elever 9. og 10. klasse dette skoleår – syv færre end sidste år.  Tallene viser en overordnet stabil udvikling, men også tydelige forskydninger i unges uddannelsesvalg.

Ikke store overraskelser
Ifølge Uddannelses- og erhvervsvejledningen rummer årets opgørelse ikke de store overraskelser, men det er stadig vigtigt at følge udviklingen.

“Der er ikke revolutionerende nyt i årets tal, men vi ser nogle nye bevægelser. Det mest markante er, at flere unge end sidste år søger mod erhvervsuddannelserne, mens gymnasierne oplever et fald i forhold til sidste år. Bornholm ligger fortsat lunt i forhold til den nationale EUD-målsætning på 30%, og det er positivt, at de bornholmske unge fortsat vælger en praktisk og erhvervsrettet vej,” siger Gitte Svart, Leder af Uddannelses- og Erhvervsvejledningen i Ungeporten.

Flere søger en erhvervsuddannelse
Antallet af unge, der søger en erhvervsuddannelse som førsteprioritet, er betydeligt højere end sidste år. I alt har 22 flere elever søgt ind på en erhvervsuddannelse (EUD) i år sammenlignet med sidste år. Det betyder, at Bornholm fortsat ligger tæt på den nationale målsætning med en EUD-andel på 26,6 pct..

Stigningen ses især inden for Teknologi, byggeri og transport, mens andre fagretninger fortsat har lavere søgning.

Færre søger gymnasiet
230 unge har tilmeldt sig en gymnasial uddannelse som førsteprioritet, hvilket er 25 færre end sidste år. STX er det mest populære valg, selvom lidt færre ansøgere end sidste år.  HTX ser fortsat faldende søgning.

Søgningen til 10. klasse ligger samlet set på et niveau, der minder om sidste år. Men bag tallene ses en tydelig forskydning. Det kommunale 10. klasse-tilbud oplever et betydeligt fald, hvorimod efterskolerne tiltrækker en stor del af de unge.

Tiltag, afbrud og omstilling
I løbet af skoleåret er der kommet flere unge i 10. klasse, men der er også   nogle, der har afbrudt forløbet eller måttet omstille sig til en anden skoleretning.  Sidste var der 46 ansøgere og 51 elever startede i 10. klasse i august. 31 elever er indskrevet i den kommunale 10. klasse.

Selvom antallet af elever falder i løbet af året, kommer mange hurtigt videre i andre meningsfulde forløb – ofte i tæt samarbejde med Uddannelses- og Erhvervsvejledningen.

Tallene er foreløbige
Det er vigtigt at understrege, at tallene er 1. prioritetsønsker pr. 1. marts 2026. De kan derfor kun bruges som indikator for det endelige optag efter sommerferien. En del unge er fortsat under af De kan derfor kun bruges som indikator for det endelige optag efter sommerferien. En del unge er fortsat under afklaring, og der kan ske omvalg frem mod skolestart.

Du vil måske også synes om

Vild pastinak breder sig – nu advares hundeejere

SOMMER:  De gule blomster står smukt langs grøftekanter, marker og villaveje i juli og august, men den vilde pastinak gemmer på en ubehagelig overraskelse. Planten indeholder giftstoffer, der i kombination med sollys kan give smertefulde hudskader hos både mennesker og hunde.   Pastinak har spredt sig betydeligt på øen og

Læs mere »

Surfere skabte travl uge for livredderne ved Balka Strand

BADNING: Livredderne på Balka Strand måtte for alvor i aktion i sidste uge, hvor det var ved at gå galt for windsurfere og SUF-boardere…   Livredderne på Balka Strand opfordrer nu de badede  – samt ikke mindst windsurfere og SUF-boardere  – til at tjekke vindforholdene inden de kaster sig i

Læs mere »

Varme toner og bossa nova i Hasle

MUSIK: Emil Hess og Søren Lee giver torsdag 30. juli koncert med varme toner, klassikere og bossa nova i  Hasle Kirke.   Af Lene Dam Jørgensen Hasle Kirke inviterer til en særlig musikalsk oplevelse torsdag 30. juli kl. 19.30, når saxofonisten Emil Hess og guitaristen Søren Lee gæster kirken med

Læs mere »