Bornholm under den kolde krig

På Bornholms Museum fortsætter sæsonens lørdagsforedrag med historiker og forfatter Niels Geckler, der fortæller om ”Bornholm – Efterretningscentral under den kolde krig”.

Den tidligere tyske scnhellboot, nu med britisk flag og under navnet ”Wild Swan”, i havn på Christiansø. Skibet sejlede vestlige agenter ind på den anden side af Jerntæpper i de første år af den kolde krig.

 

Mens danske regeringer i de første år efter anden verdenskrig forsøgte at dele sol og vind lige i forhold til stormagterne i henholdsvis øst og vest, var de danske efterretningsvæsnerne med det samme sporet ind på, at truslen lå østpå – Sovjetunionen med Stalin i spidsen.

Bornholm kom hurtigt til at spille en betydelig rolle i samarbejdet med britiske og amerikanske efterretningsfolk, som var godt i gang, længe inden Danmark gik ind i NATO i 1949.

”Bornholm i Krig og Fred”

Hvad det gik ud på, fortæller historiker Niels Geckler om i et foredrag på Bornholms Museum med udgangspunkt i bogen “Bornholm i Krig og Fred. Verdenskrig, kold krig, nye trusler”, som han har skrevet sammen med journalist Morten Friis Jørgensen.

Hør blandt andet om, hvilken betydning det fik for Bornholm, at fokus i 1950erne gradvist skiftede fra ”hum-int” (human intelligence) med indsættelse af spioner bag fjendens linjer, til ”sig-int” (signals intelligence) – aflytning og opfangelse af æterbårne signaler hos fjenden.

Foredraget finder sted på lørdag 27. november kl. 13  på Bornholms Museum, Skt. Mortens Gade 29 i Rønne. Foredraget er inkluderet i alm. entrépris. Medlemmer af Bornholms Museumsforening samt børn og unge har gratis adgang.

 

 

Du vil måske også synes om

Teatersucces: Større publikum med omrejsende teater

KULTUR: Bornholms Teaters Solskinsteater samlede i sommer omkring 3.500 publikummer i 15 bornholmske byer og fik 67 pct. flere publikummer med omrejsende teater. En ny evaluering peger på, at samarbejdet med lokale foreninger kan give teatret en ny rolle i lokalsamfundene. Da Bornholms Teater i august sendte forestillingen “Drømmen om

Læs mere »

Bornholm skal være bedre til at transportere krydstogtsgæster rundt på øen

TURISME: Bornholm har forbedret gæsteoplevelsen for øens krydstogtgæster, men der samtidig er potentiale for større geografisk spredning og bredere lokal værdiskabelse. Og et overvældende flertal på øen byder krydstogtsgæsterne velkomne…   En helt ny rapport, udarbejdet af CRT for Rønne Havn og Destination Bornholm, viser styrker og muligheder for forbedringer

Læs mere »

Indbrud i frisør i Aakirkeby

POLITI: Tirsdag formiddag blev der anmeldt et indbrud i en frisørsalon på Jernbanegade i Aakirkeby. Indbruddet skulle være sket i tidsrummet fra lørdag kl. 13.00 til tirsdag kl. 11.15. Der var blandt andet blevet stjålet kontanter samt smykker. Politiet hører gerne fra eventuelle vidner på tlf. 114.

Læs mere »