Bornholm på jagt efter skolelærere

LEJRSKOLER: Bornholm frister i disse dage en lang række skolelærere med en tur til Bornholm, når den står på lejrskole. Bornholm er taget til “Lærfest” i Bella Center fI København for at vise, hvad øen har at byde på.

Tre fine repræsentanter fra Bornholm er med på messen. Fra venstre Michael Bjerregaard fra Middelaldercentret, Henrik Olsen fra Bornholms Outdoor Center og Rene Larsen Vilsholm fra Natur Bornholm

Der er ingen tvivl om at Bornholm står øverst på ønskesedlen hos mange af landets skoler, når de skal vælge destination for deres lejrskoleophold. Det er dog heller ingen hemmelighed, at skolernes økonomi er strammere end nogensinde. Netop det udfordrer de bornholmske oplevelsesaktører.

Lejrskoleerhvervet rakte derfor ud til Destination Bornholm på baggrund af faldende besøgstal af lejrskoleelever, med opfordring til at deltage i “Lærfest ’24”, en fagmesse for skolelærere og andre beslutningstagere. Dette initiativ støtter Destination Bornholm naturligvis op om, med både hjælp og økonomi.

10.000 lærere møde op
Derfor har NaturBornholm, Bornholms Middelaldercenter og Bornholms Outdoorcenter i denne uge taget turen til København for at repræsentere øen på messen, hvor ca. 10.000 lærere, skoleledere og pædagoger fra hele landet møder op og lader sig inspirere.

Torsten Engsig, forretningsudvikler hos Destination Bornholm siger: ”Vi gør det for at booste lejrskolernes tilvalg, hvis Bornholm skal holde sin førerposition – og vi tror på at Lærfest er en oplagt mulighed for at synliggøre øen. Skolernes økonomi er i den grad udfordret, og vi skal vise hvor meget valuta, man får for sit lejrskolebudget her på øen.”

De tre aktører repræsenterer hele Bornholm – og alle de tilbud øen har. På den bornholmske stand er der mulighed for at vinde et lejrskoleophold for hele klassen.

Du vil måske også synes om

Smedjens julemarked vokser sig større

MARKED: Det populære julemarked i Tejn bliver større, når Smedjen igen fyldes med julestemning i december. Mere plads, flere bodholdere og nye tiltag skal videreudvikle markedet, der gennem flere år har tiltrukket mange besøgende.   Når Smedjen i Tejn igen slår dørene op til julemarked i december, bliver det med

Læs mere »

Badeforbud ved Arnager ophævet

BADNING: Badefrarådning ophævet ved Arnager Bugt, vest for Arnager Havn Bornholms Regionskommune ophæver frarådelsen af badning ved Arnager Bugt, vest for Arnager Havn, efter de seneste vandprøver viser fine resultater. Kommunen har modtaget svaret på de seneste vandprøver, som viser, at der ikke længere er et forhøjet indhold af tarmbakterier

Læs mere »

Her er beviset: Bornholm er solskinsøen

KLIMA: Bornholm lander på en førsteplads blandt landets 98 kommuner, når det gælder solskinstimer. Det viser en opgørelse foretaget af 1KOMMA5°.   Fra 2024 til 2025 er mængden af solskinstimer steget kraftigt på tværs af hele landet. I Bornholm skinnede solen i alt 2.127,0 timer i løbet af 2025. Det

Læs mere »