To år efter regeringens solcellestrategi: Så langt er Bornholm nået

ENERGI: For at nå regeringens solcellestrategi fra 2024 om at tidoble kapaciteten af solceller i Danmark inden 2030, må hver kommune bidrage med nye tiltag. For Bornholm Kommune er der fortsat et stykke vej, før det kommunale mål er nået.

81 af landets kommuner skal øge deres solcellekapacitet til mere end det dobbelte for at nå deres kommunale mål inden 2030. (Foto: 1KOMMA5° Danmark.)

44.900 fodboldbaner fyldt med solceller. Det er så meget, vi mangler at udvide kapaciteten af solceller med på landsplan de kommende fire år.

I 2024 lancerede regeringen en ambitiøs solcellestrategi for samlet at opnå en maksimal effekt på 20 GW solceller inden 2030.

I 2024 var der 2 GW solceller i Danmark. Hvis det samlede mål fordeles ud på landets kommuner, så hver kommune har en procentuel andel af målet ud fra deres befolkningstal, er der stor forskel på, hvor langt kommunerne er nået. Og her halter Bornholm Kommune efter.

Bornholm har et stykke vej
Lige nu har Bornholm Kommune 31.191 kW solceller i kommunen. Det svarer til, at Bornholm kun har nået omkring 24 pct. af det forestillede kommunale mål. Med andre ord: Bornholm Kommune skal mere end firedoble andelen af solceller over de næste fire år.

1KOMMA5° har kontaktet kommunen for at få en kommentar, men de er ikke vendt tilbage på henvendelsen.

Bornholm er én blandt 92 kommuner i Danmark, som mangler at øge solcellekapaciteten for at nå det kommunale mål inden 2030.

Politisk problem
Spørger man David Sätterman, der er CEO for solcellevirksomheden 1KOMMA5° i Danmark & Sverige, er den ujævne udvikling i andelen af solceller et større politisk problem.

“Lige nu er der næsten intet incitament fra politisk side, der sætter skub i udviklingen af solceller. Kigger vi i stedet over til vores naboer i Sverige, tilbyder de langt højere tilskud til at dække omkostningerne ved at installere et solcelleanlæg,” fortæller David Sätterman.

Vejen frem
Men selvom planen lyder ambitiøs, er den vejen frem:

“Der er ingen tvivl om, at det er den rette vej. Rundt om i verden bliver der installeret enorme mængder solceller for at sikre en billig, vedvarende energiforsyning,” siger Sätterman.

I Danmark ligger Lolland, Læsø, Lemvig, Holstebro, Vejen Kommune og Aabenraa kommuner i spidsen, når det gælder andelen af solceller i forhold til indbyggertal.

1KOMMA5° betegnes som Europas førende solcellevirksomhed, der arbejder for at stoppe verdenstemperaturen med at stige med mere end 1,5 grader inden 2030 – deraf navnet. Hovedkontoret er i Hamburg.

Du vil måske også synes om

125 år med fællesskab i Nylars

FØDSELSDAG: Søndag 1. november inviterer Nylars Samlingshus hele lokalområdet og alle interesserede til 125 års fødselsdag   I 125 år har Nylars Samlingshus været et sted, hvor mennesker mødes til fællesskab, aktiviteter, fester, foredrag, spisning og gymnastik. Det bliver markeret med en festlig fødselsdag søndag 1. november, hvor både Samlingshuset,

Læs mere »

Avisbude: Det sociale ansvar er blevet overset og begravet

DEBAT: Bornholms Tidendes fyring af 20 bude med fire dages varsel efterlader os med en dyb rystelse, skriver Torben Kofoed Ager, Aakirkeby, i dette indlæg: Af Torben Kofod Ager Bornholms Tidende har for nylig gennemført en større omstrukturering og genberegning af rutenettet, hvilket har ramt over 20 bude med en

Læs mere »

Blæsevejr ændrer sejlplanen

  Et lavtryk er over Danmark, og der kan forventes en meget blæsende søndag morgen og formiddag.   “Vi har samtidig rigtig mange gæster, som skal hjem fra Bornholm efter orienteringsløbet “Høst Open,” hvorfor tre ud af fire afgange er udsolgt. Derfor er vi også nødt til at flytte folk

Læs mere »