Jobmesse i Rønne Idrætshal

Jobmesse 2026: Mød fremtidens arbejdskraft i Rønne Idrætshal

Retten på Bornholm har tidligere været med på jobmesse: Fra venstre: Annette Due, Signe Kofoed og Rikke Thomsen. (Foto: Torben Ager)

 

Center for Job, Uddannelse, Unge og Digitalisering gentager succesen og inviterer igen virksomheder til at deltage i en kommende Jobmesse, som henvender sig til virksomheder, der søger nye medarbejdere – både her og nu samt med fokus på fremtidens arbejdskraft.

I forbindelse med jobmessen opfordres virksomhederne til at synliggøre deres ledige stillinger ved at slå jobannoncer op på Jobnet.
Det giver kandidaterne mulighed for at forberede sig inden messen og skaber et bedre match mellem virksomheder og potentielle medarbejdere – allerede før dørene åbner.

Enestående mulighed
Jobmessen giver virksomheder en enestående mulighed for at profilere sig som attraktiv arbejdsplads og komme i direkte dialog med motiverede kandidater. Uanset om I har konkrete rekrutteringsbehov,
eller ønsker at styrke jeres employer branding, er jobmessen en effektiv platform til at synliggøre jeres virksomhed.

Som udstiller får man mulighed for at møde potentielle medarbejdere ansigt til ansigt, præsentere jeres virksomhed, kultur og jobmuligheder samt skabe relationer til fremtidens arbejdskraft.

Bredt felt af kandidater
Derudover samarbejder Center for Job, Uddannelse, Unge og Digitalisering med lokale partnere om målrettet at tiltrække specifikke grupper til jobmessen, herunder: Unge ledige både faglærte og ufaglærte, fleksjobber og karriereskiftere. Dette sikrer et bredt og relevant felt af kandidater og øger virksomhedernes muligheder for at finde det rette match.

Jobmessen holdes fredag 27. februar fra kl. 13 til 16 i Rønne Idrætshal. Læs mere og find tilmeldingsformularen på www.jobmessebornholm.dk

Du vil måske også synes om

125 år med fællesskab i Nylars

FØDSELSDAG: Søndag 1. november inviterer Nylars Samlingshus hele lokalområdet og alle interesserede til 125 års fødselsdag   I 125 år har Nylars Samlingshus været et sted, hvor mennesker mødes til fællesskab, aktiviteter, fester, foredrag, spisning og gymnastik. Det bliver markeret med en festlig fødselsdag søndag 1. november, hvor både Samlingshuset,

Læs mere »

Avisbude: Det sociale ansvar er blevet overset og begravet

DEBAT: Bornholms Tidendes fyring af 20 bude med fire dages varsel efterlader os med en dyb rystelse, skriver Torben Kofoed Ager, Aakirkeby, i dette indlæg: Af Torben Kofod Ager Bornholms Tidende har for nylig gennemført en større omstrukturering og genberegning af rutenettet, hvilket har ramt over 20 bude med en

Læs mere »

Blæsevejr ændrer sejlplanen

  Et lavtryk er over Danmark, og der kan forventes en meget blæsende søndag morgen og formiddag.   “Vi har samtidig rigtig mange gæster, som skal hjem fra Bornholm efter orienteringsløbet “Høst Open,” hvorfor tre ud af fire afgange er udsolgt. Derfor er vi også nødt til at flytte folk

Læs mere »