Færgerne: Første dobbelttur lørdag er aflyst

Første dobbelttur Rønne-Ystad lørdag morgen er aflyst på grund af høje bølger.

 

Bornholmslinjen aflyser den første dobbelttur Rønne-Ysted lørdag morgen. Det oplyser rederiet i en pressemeddelelse:

“Det stille vejr holdt desværre ikke. Her til morgen begyndte et nyt lavtryk at bevæge sig fra Den Engelske Kanal til Holland.

I forbindelse med lavtrykket er vinden taget til fra øst, og fra sent fredag aften vil vinden i Østersøen omkring Bornholm stige til over 16 m/s, med en tiltagende bølgehøjde på op omkring fire meter. Vinden varsles aftagende over middag lørdag, men det vil stadig være blæsende hele lørdag Det betyder, at vi desværre lørdag må aflyse første dobbelttur på Rønne Ystad, kl. 06.30/08.30. Resten af lørdagens sejladser er planlagt til normal sejlads,” fortæller rederiet.

Du vil måske også synes om

Dårligt vejr ændrer sejlplanen

  FÆRGERNE: “Vi er nødt til at snige os uden om det dårlige vejr i morgen – og det betyder desværre en ny sejlplan for fredag 9. oktober.” Sådan lyder det fra Bornholmslinjen. Den første rejsedag i efterårsferien kommer derfor til at se således ud: Rønne Ystad 06:30 07:50 Express

Læs mere »

Halloweenløb i Rønne – løb med hvis I tør…

MOTION: For 15. gang indbyder Viking Atletik til Halloweenløb på Rønnes Store Torv.    Halloweenløbet i Rønne sker onsdag 14. oktober kl. 19.10, hvor det forventes, at ca. 600 store og små sendes ud på en rundstrækning på 2,9 km. Ruten er primært i den gamle bydel, hvor der bl.a.

Læs mere »

Sandstenene fra Nexø der blev til Danmarks prægtigste kirke

LITTERATUR: En ny bog af den bornholmske journalist og forfatter Erik Jensen fortæller den spændende og dramatiske historie om det, der af mange kaldes for Danmarks prægtigste kirke: Marmorkirken i København…   Da Frederik 5.  (1723-1766) satte byggeriet af Marmorkirken i gang, blev der anlagt et stenbrud ved Nexø for

Læs mere »